Sigara Bırakma Hattı – Sigaranın zararları nelerdir?

Çağımızın en ölümcül hastalığı halini alan kanserin dünya da hızlı bir şekilde yaygınlaşmasında, hiç şüphesiz ki sigaranın rolü çok büyüktür. Neredeyse ilkokul çağlarına kadar inen sigaraya başlama yaşı, her geçen gün daha da tehlikeli bir boyuta uzanmaktadır. Sigaranın zararlı etkileri insanlara her yolla anlatılmaya çalışılsa da nikotin bağımlılığından insanlar bir türlü vazgeçememektedirler.

Dünya çapında, sivil toplum örgütleri ve sağlık kuruluşları, insanları sigara konusunda bilinçlendirme çabası içinde, sigaraya savaş açmış bulunmaktalar. Hatta sigara kullanımını en aza indirmek için devletlerin bile uyguladığı bazı yaptırımlar bulunmaktadır. Ülkemizde de son yıllarda uygulamada olan kapalı alanlar da sigara kullanımına verilen cezalar, tamamen toplum sağlığını güçlendirmek ve sigara kullanımından insanları uzaklaştırmak için yapılan çalışmalardır.

Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı

Ülkemizde ve dünyamız da sigara ile savaş için türlü yollar izlenmektedir. Devletimiz de sağlıklı bir topluma sahip olmak için sigara ile savaş vermekte ve sigarayı bırakmak isteyen insanlara her türlü desteği sağlamaktadır. Bu destek bazında yapılan çalışmalara en güzel örnek, 27 Ekim 2010 tarihinde kurulan Alo 171 Sigara bırakma danışma hattıdır.

Sigarayı bırakmak isteyip de bir türlü bu konuda başarılı olamayan insanların başvurduğu sigara bırakma hattı, bu konu önemli bir destek sunmakta ve birçok kişinin sigarayı bırakmasında da etkili olmaktadır. Sigara bırakma hattını aradığınız zaman karşınıza, sigara bırakma konusunda eğitim verecek yetkide ve bilgide olan uzman kişilerin size bu konuda destek sağladıklarını göreceksiniz. 24 Saat açık olan danışma hattını gece, gündüz istediğiniz her saatte arayabilirsiniz. Öncelikle size sorulan sorularla bağımlılık dereceniz yetkili kişiler tarafından ölçülecektir. Yetkililer sizden aldıkları bilgiler ışığında, bağımlılık derecenize en uygun olan tedavi şemasını çıkarıp, o tedaviye uygun bir programı size sunacaklardır.

Size bir plan sunan danışmanların işleri planı size verdikten sonra da bitmemektedir. Belli periyotlarla bağımlı olan kişileri arayarak, sigara bırakma yolunda ne kadar başarılı oldukları hakkında bilgi almaktadırlar. Eğer bir başarısızlık varsa farklı bir program uygulayarak, daha başarılı bir sonuç alınmasını da hedeflemektedirler.

Sigara bırakma danışma hattı günlük en az 1500 vatandaşımıza sigarayı bırakma konusunda yardımcı olmakta ve psikolojik destek sunmaktadır.

Bırakılması için bu kadar çok mücadele verilen sigaranın insan hayatına verdiği zararları hiç düşündünüz mü? Şimdi sizlere sigaranın zararları hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Sigaranın Zararları Nelerdir?

Sigaranın zararları saymakla bitmez. Fakat bu kadar zararlı etkisine karşılık, bu bağımlılığa yakalanan nikotin bağımlısı kişiler, bir türlü bu hastalıktan kendilerini arındırmayı başaramamaktadırlar. Çünkü sigaranın içinde bulunan en tehlikeli zehirlerin başında gelen nikotin, aynı zaman da uyuşturucu özelliği ile insanları kısa sürede kendi bağımlı bir hale getirmektedir. Sigara bağımlılığına yakalanan bir insanın aslında uyuşturucu bağımlılarından hiçbir farkı bulunmamaktadır. Tek fark kullanılan uyuşturucunun farklı bir maddeden oluşması ve kullanılan dozun farklı olmasıdır. Bunun dışında kalan her şey uyuşturucu bağımlılığı ile birebir örtüşür ve en kötü bağımlılık çeşitlerinin başında yer alır.

Dünya Sağlık Örgütünün her yıl yaptırdığı araştırmalar sonucunda, Sigara bağımlılığının dünya çapında insan sağlığını çok olumsuz yönde etkilediğini ve ölümcül hastalıkların temelinde bu bağımlılığın olduğunu herkes bilmektedir. Bu konuda her yıl Dünya Sağlık Örgütü açıklamalar yapmakta ve insanları bilinçlendirmeye çalışmaktadır. Fakat bu bağımlılığa yakalanan kişiler için sonun ölüm olması bile bu bağımlılıktan vazgeçmek için yeterli etkeni oluşturmamaktadır.

Sigara bağımlılığı kişinin sadece kendisine değil, çevresinde ki insanlara da zarar verdiği bir illettir. Şimdi size bu zararlar hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

* Sigara kullanan anne adaylarının bebeklerinin % 10 – 15 aralığında zeka geriliği ile dünyaya geldiğini biliyor musunuz? Hamilelik öncesi ve hamilelik esnasında içilen sigaralar direk olarak bebeklerin zihinsel gelişimini etkilemekte ve bir ömür boyu yaşayacakları sağlık sorunları ile dünyaya gelmelerine zemin hazırlamaktadır.

* Karbonmonoksit, Nikotin ve Katran, bu saydığımız zehirlerin hepsi sigara da bulunan maddelerdir. Bu maddeler insan bedenine en büyük zararı veren maddelerdir. Bu maddeler aynı zaman da kanserinde habercisidirler. Akciğer ve Karaciğer kanserlerinin en önemli nedeni sigara bağımlılığıdır.

* Sigara içinde yoğun şekilde bulunan Karbonmonoksit maddesi, kanda ki oksijeni tamamen tüketir ve damarlarda kolestrol depolanmasına zemin hazırlar. Bunun neticesi olarak da insanların kalp krizi riski artar. Sigara kullanan insanların, kalp krizi riski kullanmayan insanlara göre her zaman çok daha fazladır.

* Yine sigara içen erkeklerde, mesane ve prostat kanserinin daha yaygın bir şekilde görüldüğü gözlenmektedir. Pankreas kanseri, yemek borusu kanseri, bağırsak ve mide kanseri gibi kanser türlerinin en çok sigara içen insanlarda yaygın şekilde görüldüğü de önemli bir sağlık gerçeğidir.

* Sigara kullanan kişilerde, kadın – erkek ayırt etmeksizin kısırlık sorunu yaşanmaktadır. Özellikle son yıllarda yaygınlaşan kısırlık sorununun temelinde sigara kullanımı yatmaktadır.

* Sigara içen bayanlarda rahim, yumurtalık ve meme kanserine daha sık rastlanmaktadır.

* Hamilelik esnasında içilen sigaralar, erken doğumlara, düşük veya sakat çocuk doğumlarına yol açmaktadır.

* Alzheimer adı verilen, erken bunama, yani beyin hücrelerinin ölmesi hastalığının da ilerlemesinde sigaranın rolü oldukça fazladır.

* Sigara kullanan insanların ellerinde, dudaklarında, dişlerinde sararma olduğu gibi bedenlerinde de çok kötü bir koku oluşur. Bu pis ve itici görüntü, çoğu zaman bu insanların toplumda dışlanmalarına yol açar.

* Sigara bağımlılığı olan erkeklerde; iktidarsızlık, ereksiyon da azalma ve döllenme yetersizliği meydana gelir.

*Vücudun inselin direncini kırarak, insanların şeker hastalığına yakalanmasına neden olur.

* Çoğu zaman insanlar, sigara içerek psikolojik olarak rahatladıklarını iddia ederler. Oysa en çok depresyon vakalarının sigara bağımlılarında görüldüğünü bilmezler. Sigara depresyon hastalığının en önemli tetikleyicilerinin başında gelir. Sigara içerek rahatlıyorum söylemi, bağımlı insanların kendilerini rahatlatmak için uydurdukları bir saçmalıktan başka bir şey değildir.

* Sigara kullanan insanlar tat alma duygularını tamamen kaybederler. Yedikleri hiçbir yemekten gerçek lezzetini alamazlar.

* Sigara kullanımı gözler içinde son derece zararlıdır. İlerleyen yaşlarda sigara kullanan kişilerde katarak ve daha ötesi olan körlük vakaları görülebilmektedir.

* Sigara kullanan kişilerin derilerinde sararma ve kahverengi lekeler oluşur. Bunlar hücre ölümleridir. Yani sigara kullanan kişiler, kullanmayan kişilere göre çok daha çabuk yaşlanırlar ve ciltlerinde yaşlılık ibareleri oluşur.

* Sigara kullanımı; kronik baş ağrılarına yol açar ve devamlılığı durumunda, hastanın migrene yakalanmasına neden olur.

* Sigara kullanan bir kişi asla benim zararım sadece kendime diyemez. Çevresinde bulunan kişilerde pasif içici olarak, aynı zehre maruz kalmaktadırlar. Bu yönüyle bakıldığı zaman, bağımlı insanlar sadece kendilerine değil, çevrelerine ve topluma da zarar veren bir insan profiline sahip olmuş bulunmaktadırlar.

Sigaranın insan sağlığına ve topluma verdiği zararlar bu kadar ortada iken siz halen sigara kullanma konusunda ısrarlı iseniz, size tavsiyemiz Alo 171 Sigara bırakma hattı ile irtibata geçmeniz. Bu sayede sizde bu kötü alışkanlığınızdan kurtulmak için bir adım atmış olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir