Şeker Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkar – Şeker (Diyabet) Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

İnsan vücudunda midenin arka kısmına yer alan pankreas, kan şekerini düzenleyen hormonlar salgılamaktadır. Bu hormonlardan biri de insülin hormonudur. Bu hormonun salgılanmaması veya etkisi kalması sonucunda da hücreler enerjisini karşılayamaz ve şekeri bünyesine alamaz. Hücreye aktif bir şekilde giremeyen şeker ise kanda birikir ve normal olması gerektiğinden fazla miktarda bulunur. Bu süreç sonunda ise şeker hastalığı ortaya çıkar ve daha çok kalıtsal faktörlerle görülebilmektedir.

Şeker, kanda bulunduğunda ve damar içerisinde dolaştığında damara zarar vermektedir. Kalp, böbrek ve beyin gibi önemli organlarda olmak üzere ayak ve gözlerde tahribata neden olabilir ve idrarda şeker kaybı da görülerek idrar oranı artar.

Damarlardaki hasarlar sonucunda yeterli miktarda kan dokulara ulaşamadığında felç, böbrek hastalıkları ve görme bozukluğu gibi durumların riski de artmaktadır. Bunun sonucunda ise hipertansiyon ortaya çıkabilir. Şeker kullanılmadığı için vücudumuz yağ ve proteinleri kullanmaya başlar. Bu yüzden de kilo kaybıyla birlikte insan vücudunda asit fazlalığı ortaya çıkmaktadır. Şeker hastaları bu süreçten sonra şeker komasına girebilir.

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Şeker Hastalığının Belirtileri arasında en çok görülen durumlar;

 • Ciltte ciddi anlamda görülen kuruma,
 • Fazla su tüketme ve tüketim isteği,
 • Bulanık görme,
 • Sürekli hale gelen halsizlik ve yorgunluk belirtileri,
 • İştahın aşırı derecede açılması ve fazla yemek tüketimi,
 • Çok sık olarak idrara çıkma,
 • Cilt üzerindeki yaraların geç iyileşmesi.

Tıp dilinde Diyabet hastalığı olan bu hastalığın 2 çeşidi vardır. Görülme sebeplerine ve başlangıç yapısına göre tip 1 ve tip 2 olarak adlandırılmaktadır.

Tip 1 Şeker Hastalığı

Pankreasta insüline neden olan hücrelerin hasar görmesi ve insülin üretiminin engellenmesine neden olan hastalıkların ortaya çıkmasıyla görülmektedir. Başlangıç aşaması kısa sürelidir ve 1 hafta içinde ortaya çıkabilir.

Tip 1 şeker hastalığının bulguları arasında ise;

 • Kandaki şeker oranının artması,
 • Karaciğerde enerji üretimi için yağ tüketiminin artması ve
 • Vücut proteinleri azalmaktadır.

Bu tip şeker hastalığının başlama yaşı 20 yaş altındadır ve hasta giderek zayıflayabilir.

Tip 2 Şeker Hastalığı

Tip 2 şeker hastalığında asıl sorun insülin eksikliğinden daha çok insülinin etki göstermemesidir. İnsülinin bağlanma yerinde sorunlar oluşabilmektedir. Daha çok görülen Tip 2 diyabet hastalığı en fazla yetişkinlerde görülmektedir ve başlama yaşı 40 yaş ve üzeridir.

Şeker hastalarının çoğunda tip 2 diyabet görülmektedir. Bu yüzden şeker hastalığı konusunda bir takım risk faktörleri de bulunuyor. Bu faktörler;

 • Ailesinde şeker hastalığı olan,
 • Fazla kilolu insanlar,
 • Yüksek tansiyona sahip olan kişiler,
 • Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olanlar,
 • Kandaki yağ oranı fazla olanlarda daha çok görülmektedir.

Şeker hastalığının tanısında kan ve idrarda farklı kimyasal testler yapılmaktadır. İdrarda şeker bulunmasından sonra hastalığın şiddeti artabilir. Bunun yanı sıra açlık kan şekeri düzeyine de bakılmaktadır. Normal oran 126 mg/dl’nin altında olmalıdır. Bu oranın üzerindeki değerlerde şeker hastalığının tanısı konulabilmektedir.

Şeker hastalığının tedavisinde ilk amaç kan şekerini oranını sağlayabilmektir. Bu ayarın yapılabilmesi için bir takım komplikasyonların gelişimini de önlemek gerekiyor. Sağlıklı bir diyabet kontrolü kan şekeri seviyesini olabildiğince normale yakın tutmak anlamına gelmektedir. Dikkat edilmesi gerekenler ise aşağıdaki gibidir;

 • Sağlıklı Beslenme; Tüketilen besinlerin ve özellikle de karbonhidrat içerikli besinlerin vücudun ihtiyacından fazla tüketilmesi kan şekeri seviyesini yükseltebilmektedir. Kan şekeri kontrolünün sağlanmasında ise bu hastalıklı kişiye özgü bir beslenme uygulaması yapılır. Diyabetli kişiler ile normal kişilerin gereksinim bakımından besin değerleri aynı olmaktadır. Çünkü her kişinin lif, vitamin, protein ve yağ gereksinimi bulunur.
 • Egzersiz Uygulamaları; Egzersiz, vücudun şeker oranının etkili bir şekilde kullanmasını sağlar aynı zamanda kan şekeri kontrolünü de istenilen seviyeye getirir. Bu yüzden gün içerisinde belirli egzersizlerin yapılmasında fayda var.
 • İlaç kullanımı; Şeker hastaları bilindiği üzere insülin kullanır ve bu madde kan geçen şekerin vücut tarafından rahatlıkla kullanılmasını sağlayabilen bir hormondur. Tip 1 diyabet hastalarının insüline ihtiyacı her zaman bulunur.

Şeker hastalığı nasıl önlenebilir konusunda da bir takım bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Uygun bir tedavi sürecine girilerek olumlu sonuçlar alınabilir. Hasta olduktan sonra ilk önlem elbette erken teşhistir. Şeker hastalığının ortaya çıkmadan önlenmesi, riskli kişilerin bu hastalıktan korunmasıyla mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra belirttiğimiz üzere düzenli egzersizler ve sağlıklı bir beslenme sürecine girilerek şeker hastalığına yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

Bu önemli süreçte bir takım alışkanlıklarınız var ise bunları da hemen sonlandırmanız gerekiyor. Fazla yemek tüketimi, uyuşturucu kullanımı, düzensiz uyku, ilaç kullanım sıklığı, gece yemek tüketimi ve alkol kullanımını sonlandırmanız önemlidir. Her hastanın farklı bir metabolizmaya sahip olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Yani genetik, hasar gelişmeleri, beslenme kültürü, bağışıklık durumu ve alışkanlıkları farklıdır ve diyabet hastalığı da bu kriterlere göre gelişebilmektedir.

Bu süreçte bitkisel gıdalardan da destek alabilirsiniz. Daha çok tüketmeniz gereken tahıllar, bakliyat ürünleri, omega3 yağ asitleri, tarçın, yağsız et, zeytinyağı ve sebze-meyve tüketimlerinizi düzenli bir şekilde sürdürmeniz önemlidir. Zaten uzman doktorunuz da bu konuda sizlere gerekli bilgileri aktararak düzenli bir şekilde tüketim yapmanızı tavsiye edecektir. Günümüzde diyabet hastalığı gerçek anlamda gözle görülür bir şekilde görülmeye devam ediliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir