Sağlıklı Kilo Vermek Hem de Hızlı Mümkün mü?

Fazla kilolar bugün tüm hastalıkların temelinde görülen bir nedendir. Kronik rahatsızlıkların bir çoğunun nedenlerine bakıldığı zaman karşımıza çıkan ilk madde şişmanlıktır. Bilinçlenen toplumda insanlar fazla kiloların zararlarını çok daha iyi algılayarak, obeziteye savaş açmış durumdadır. Fakat fazla kilolardan kurtulmak için uygulanan yollar ne kadar sağlıklı, o çoğu zaman tartışma konusu olmuştur.

Sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek her insanın istediği bir kilo verme şeklidir. Fakat hızlı verilen kilolar hiçbir zaman çok sağlıklı olarak giden kilolar değildir. Eğer çok güçlü bir iradeye sahipseniz, hızlı kilo verme yollarını sizde hayatınıza sokabilirsiniz.

Sağlıklı Kilo Verme Yolları

* İlk olarak kendinize iyi bir diyetisyen bulun ve onun size uygulayacağı kan tahlilleri sonucunda vereceği diyet programını hayatınıza alınız. Çünkü her bünyenin kilo alış şeklide, kilo verme şeklide birbirinden farklıdır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için ilk olarak kendi bedeninize en uygun olan diyeti, doktor nezaretinde belirlemeli ve hayatınızın içine almalısınız.

* İnternet ortamında sıklıkla karşılaştığımız şok diyet, hızlı kilo verdiren diyet saçmalıklarına itibar etmeyiniz. Unutmayın ki çok hızlı şekilde giden kilolar, asla yağdan gitmez. Su ve kas dokusundan gider ve kısa sürede bu kayıplar vücudunuza geri döner.

* Günlük su tüketiminizi arttırmalısınız. En az 1,5 litre her gün düzenli olarak su içmelisiniz. Diyet dönemlerinin en önemli evrelerinin başında su tüketimi gelir. Çünkü suyu ne kadar çok içerseniz, metabolizmanız o kadar hızlı hareket eder ve yağ yakım sürecinizde hızlanır.

* Diyet döneminde C vitamini alımına ağırlık vermelisiniz. C vitaminini bu dönemde ne kadar çok tüketirseniz, bağışıklık sisteminiz o kadar çok güçlenir ve hastalıklarla daha yoğun bir şekilde savaşabilirsiniz.

* Vücudunuzu hiçbir zaman aç bırakmamalısınız. 3 Tane ana öğüne ek olarak, yatana kadar 3 – 4 defa da ara öğünler yiyerek metabolizmanızı sürekli olarak çalıştırmalısınız. Unutulmamalıdır ki aç kalınarak kilo verilemez. Eğer aç kalarak kilo verme yolunu izlerseniz, metabolizmanız tembelleşecektir ve açlığa karşı direnç kazanacaktır. Siz kaldıkça vücudunuz kilo vermeme konusunda direnç gösterecektir ve işiniz çok zorlaşacaktır.

* Diyetle paralel olarak, hayatınıza mutlaka egzersizi de almalısınız. Egzersiz ve diyet aynı anda hayatınızın içinde yer alırsa kilo vermeniz çok daha kolaylaşacaktır. En basit egzersiz şekli olan düzenli ve tempolu yürüyüşü hayatınıza dahil ederek, bedeninizi çok yormadan sağlıklı şekilde kilo verme sürecine girebilirsiniz.

* Diyet döneminde bitki çayları ve özellikle de yeşil çayı gün içerisinde mutlaka tüketmelisiniz. Yeşil çayı ne kadar çok içerseniz, o kadar hızlı şekilde metabolizmanız hareket edecektir. Zayıflamanın en önemli yardımcılarının başında yeşil çay gelmektedir. Antioksidan etkisi ile de vücudunuzda yer alan toksinleri atma konusunda da size faydası dokunacaktır.

* Lifli gıdalar ve tahıllı ürünleri diyetinize dahil etmelisiniz. Örneğin; beyaz lahanayı diyetinizde sıkça tüketmelisiniz. Ekmek olarak da beyaz ekmek yerine; tam buğday, çavdar veya kepek ekmeği yemelisiniz. Bunların hepsi hazmı kolay ve sindirim sistemini çalıştırma özelliği olan besinlerdir.

* 3 Beyaz olarak nitelendirilen; şeker, un ve tuz hayatınızdan tamamen çıkartamasanız bile tüketimlerini en aza indirmelisiniz. Unutulmamalı ki bu 3 beyaz aynı zaman da tüm hastalıklarında ana sebepleri arasında yer almaktadır. Zayıflamak ve kronik hastalıklardan uzak durabilmek için bu 3 beyazı mutlaka hayatımızdan çıkartmalıyız.

* Porsiyon küçültme de önemli bir zayıflama yöntemidir. Ne kadar küçük porsiyon alırsanız önünüze o kadar az yemek yemiş olacaksınız. Ayrıca birde ağzınıza aldığınız yiyecekleri çok çiğnemelisiniz. Bir yiyeceği ağzınızda ne kadar çok öğüterek yutarsanız, vücudunuzda ki hazmı da o kadar kolay olacaktır. Unutulmamalıdır ki sindirim ilk olarak ağızdan başlar. Ağızdan besinleri ne kadar çok öldürerek, vücudumuza yollarsak, bedenimizden çıkışları da o kadar hızlı ve kolay olacaktır.

Sağlıklı ve Hızlı Kilo Verme Yolları

Sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermenin en önemli yolu metabolizmayı hızlandırmaktan geçer. Metabolizmanızı ne kadar çok hızlandırırsanız, kilo verme sürecinizde o kadar hızlı şekilde işleyecektir. Çoğu insanın yaptığı en önemli yanlış; şok diyetlerle hızlı bir şekilde kilo verebilecekleri yanılgısına düşmektir. Şok diyetler asla sizin hızlı bir şekilde kilo vermenize katkı da bulunmayacaktır. Tam aksine şok diyetlerle vermiş olduğunuz kilolar kısa sürede fazlasıyla size geri dönecektir. Bu tip sağlıksız yöntemler yerine yukarı da sıraladığımız maddeleri uygulayın ve ek olarak da aşağıda yazacağımız maddeleri diyetinize ekleyiniz. Emin olun ki kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo verme sürecine gireceksiniz.

1) Akşam yemeğinin saatine dikkat ediniz; akşam yemeğinizi hiçbir zaman saat 6’dan sonraya bırakmayınız. Geç saatte yenilen yemekler, kalori olarak bedeninize yapışacaklardır ve size geri dönüşümü kilo olarak olacaktır.

2) Öğün saatlerinize dikkat ediniz; diyetisyeninizin size vermiş olduğu listeyi uygularken, mutlaka aynı öğünleri, hep aynı saatte yemeye özen gösterin. Sadece aynı saatte aynı öğünleri yiyerek bile kilo verebileceğinizi biliyor musunuz? Zamanlı yenilen yemekler hem sağlıklı beslenme şeklidir, hem de hızlı kilo vermeye en iyi yardımcıdır.

3) Sıvı Tüketiminize dikkat edin; Alkol, gazlı içecekler ve meyve sularını hayatınızdan tamamen çıkartınız. Meyveyi meyve olarak tüketiniz. Suyunu sıkarak içmek tamamen vücudunuza şeker yüklemesi yapmakla eş değerdedir. İlla bir sıvı tüketme ihtiyacı duyuyorsanız; su, yeşil çay ve bitki çaylarını şekersiz olarak tüketebilirsiniz.

4) Uyku düzeninize dikkat edin; diyetle birlikte uykunuzu da bir düzene sokmalısınız. 8 Saatten ne az, nede çok uyku uyumak diyetinize fayda sağlamayacaktır. İnsan bedeni için en sağlıklı uyku dilimi olan 8 saat insan sağlığı için en yeterli zaman dilimidir. Kendinizi 8 saatlik uykuya göre ayarlamalısınız.

5) Proteini diyetinize mutlaka dahil ediniz. Sadece protein tüketerek bile kilo verebileceğinizi biliyor musunuz? Proteinin insan bedeni üzerinde ki önemi son yıllarda çok daha iyi şekilde kavranmıştır. Protein diyetleri son yılların en popüler kilo verme yollarının başında gelmektedir. Sizde diyetinizin içinde bir öğünü sadece proteinle yaparak, hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Yukarıda sıraladığımız hızlı ve sağlıklı kilo verme yollarının tamamı doktorların tavsiye ettiği, kilo verme şekilleridir. Bu yolların dışında yer alan kilo verme şekillerine çok fazla itibar etmeyiniz ve her zaman önceliğiniz doktorunuzun size önereceği kilo verme şekillerini uygulamak olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir