Romatizma Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir? İltihaplı Romatizma Nedir?

Romatizma hastalığı dünyada milyonlarca kişide görülen ağrılı rahatsızlıklardan biridir. Romatizmal hastalıklar eklem ve kaslarda iltihaplanmalara ve ağrılara yol açabilmektedir. Daha çok eklem bölgelerinde ve bu bölgeye yakın olan kemiklerde şişkinliklere de neden olur. Eklemlerin aşırı bir şekilde kullanılmasından sonra ortaya çıkan romatizma, bağışıklık sisteminde ortaya çıkan düzensizlikler sonucunda ise dokulara zarar verir ve yine eklem bölgelerinde yıkıma neden olur.

Romatizma Çeşitleri

En çok görülen romatizma çeşitleri arasında osteoartrit bulunmaktadır. Kemiklerin birbiriyle birleştiği bölgelerde basıncı azaltma işlevi gören kıkırdakların hasarı sonucunda ortaya çıkar. Ayrıca kıkırdağın azalmasıyla birlikte sürtmeye başlayan kemikler üzerinde iltihaplanmalar ve şekil bozuklukları görülmektedir.

Osteoartirt romatizma, yaşlanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkmasının yanında zorlayıcı spor aktiviteleri, aşırı kilo ve eklemlere aşırı yüklenme sonucunda da ortaya çıkmaktadır. Belirtileri ise şu şekildedir;

 • Eklemlerde şişlik ve ağrılar,
 • Eklem bölgelerinin hassas bir yapıya dönüşmesi,
 • Kaslardaki zayıflık,
 • Yürüme sırasında yaşanan ağrılar,
 • Giyinirken zorlanma,
 • Uzanırken ve otururken zorlanma,

Bir diğer romatizma çeşidi ise eklem iltihabıdır. Romatoid Artrit adı verilen bu hastalık ise ABD’de yaşayan kişilerde %75 oranında görülmüştür. Bağışıklık sisteminde yaşanan sorunlar ile birlikte bu sistemin kendi dokularına zarar vermesiyle ortaya çıkmaktadır. Yine eklemlerde şişlik ve ağrıların yanında sertleşme durumu da söz konusundur. Bu rahatsızlığın ortaya çıkmasından sonra ilerleyen vakalarda eklemler üzerinde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Belirtileri;

 • Eklemlerde şişlik ve ağrılar,
 • Ekremlerde iki dizin aynı anda ağrıması,
 • Ateş,
 • Halsizlik ve yorgunluk belirtileri,
 • Sabah vakitlerinde yaşanan eklem sertlikleri.

Romatizma çeşitleri olarak LUPUS adı verilen bir hastalık daha bulunuyor. Özel kan testleriyle teşhis edilen bu hastalığın belirtileri ise;

 • Saç dökülmeleri,
 • Eklem ağrıları,
 • Halsizlik durumu,
 • Böbreklerde yaşanan sorunlar,
 • Felç ve nöbetler,
 • Göğüs ağrıları,
 • Güneşe karşı hassaslık durumu,
 • Kan pıhtılaşması ve anemi.

Ankilozan Spondilit de bir romatizma çeşidi olarak bilinir ve daha çok kalça kemiği ve bel kemiğinde görülmektedir. Bu bölgede bulunan eklemlerde iltihaplanmalara da yol açar. Bunun belirtileri;

 • Bel ve kalça bölgesine artarak devam eden ağrılar,
 • Sırt altında yaşanan ağrıların bir süre sonra omurganın üst kısımlarında görülmesi,
 • Dinlenmeden sonra kalkma anında sırt tutulması,
 • Boyun ve kürek kemikleri arasında yer alan bölgede yaşanan ağrılar.

Bu bilgiler romatizma çeşitleri olarak biliniyor ve daha çok kadınlarda göz ve ağız kuruluğunun yanında diş eti hastalıkları ve diş kayıplarına neden olabilmektedir. Teşhisinden sonra hızlı bir şekilde tedaviye başlanmalıdır.

Romatizma Belirtileri

Romatizma hastalarında daha çok hareket sınırlaması, sakatlık ve şekil bozukluklarının yanı sıra kalp sorunları ve gözde oluşan sorunlar meydana gelmektedir. Bu durumlar en önemli belirtileri oluşturmaktadır. Ayrıca deri ve iç organlarda da ortaya çıkabilen romatizma, iltihaplanmalara neden olabilmektedir. Sonuç olarak ise ciddi bir hareket kısıtlılığı ve eklem yapısının bozulması gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Daha çok kalça ve dizde görülmektedir.

Deri ve iç organları tutan romatizmalarda ise kızarıklık, göz kaşınması ve saç dökülmesi gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında topuk ve bel ağrıları da oluşabilmektedir. Bu süreçte hastanın en çok şikâyet ettiği durum ise ağrılardır ve daha çok eklem ağrılarıdır.

Şişlik durumu daha çok yumuşak doku ve eklemlerde görülmektedir. Hareketin kısıtlanması kişinin günlük aktivitelerini de sınırlandırmaktadır. Gerçek anlamda hayatı zorlaştıran bir durumdur ve birçok hareket bozukluğunu da beraberinde getirmektedir.

İltihaplı Romatizma

İltihaplı Romatizma bağ dokusu hastalıkları olarak bilinir ve geniş bir hastalık gurubunu etkilemektedir. Bu hastalık daha çok genetik yatkınlığı olan kişilerle çevresel faktörlere maruz kalan kişilerde görülerek bağışıklık sisteminin bozulmasıyla kendini belli eder ve kaslara zarar verir.

Bağışıklık sisteminin görevi vücudu çeşitli enfeksiyonlara karşı korumak ve zararlı etkenlerden korumaktır. Fakat bu hastalıkta bağışıklık sistemi bozulduğu için sistem tam tersine çalışmaya başlar ve kendi organ ve dokularına zarar verir. İltihaplı kas romatizmalarında ön planda olan ve zarar gören organlar daha çok çizgili kaslardır ve bu kaslarda güçsüzlük ve zayıflamayı beraberinde getirir.

Bağışıklık sisteminin zarar görmesiyle birlikte bu hastalık dışında farklı rahatsızlıklar da ortaya çıkmaktadır. Nadir görülen bir hastalık olsa da bir bireyin bu hastalığa yakalanması için genetik olarak hastalığa yakın olması gerekiyor. Bunun yanında çevresel faktörlerin de etkisi olduğu bir gerçektir.

İltihaplı Romatizma Tanısı

Kasların güçsüzlüğünden şikâyet eden bir hastanın ilk olarak kas enzimleri kontrol edilir ve bu kaslardaki bazı enzimlerin seviyeleri yüksek olursa iltihaplı romatizma görülme riski yüksek olur. Ayrıca tanıdan emin olmak adına elektromiyografi uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulamada ince bir iğne ile kaslara elektrik akımı verilir ve kasın normal düzeyde olup olmadığına bakılır.

Kesin kanı koymak için kas biyopsisi yapılmaktadır ve hastalıktan etkilenen kaslardan parçalar alınarak mikroskopta incelenir. Belirttiğimiz üzere nadir olarak görülen bu hastalığın tanısı bu şekilde koyulur ve ek olarak kanser taramaları da yapılabilir.

İltihaplı Romatizma Tedavisi

Bu hastalığın tedavisinde ilk prensip hastanın bozuk ve kontrolsüz bir şekilde çalışan kaslardaki bağışıklık sisteminin düzenlenmesidir. Günümüzde bu konuda en yaygın kullanılan tedavi ise kortizonlu ilaç tedavisidir. Ancak bu ilaçların uzun süre kullanılması farklı yan etkilere de neden olmaktadır ve bu yüzden bazı kanser ilaçlarında kullanılmaya devam edildiğini de söyleyebiliriz.

Çok düşük dozlarda kullanılan ve aşırı çalışan bağışıklık sisteminin baskılayan bu uygulama ile iltihaplı kas romatizmaları gerçek anlamda tedavi edilebilmektedir. Bu ilaçların kanser ve organ nakil ilaçlarının yanında kullanılması da kortizonun yan etkilerini azalttığı biliniyor. Tedavi ile birlikte doktorun önerdiği egzersizlerin yapılması da önemlidir.

İltihaplı kalp romatizmalarının tedavisi de uzun sürmektedir ve tüm hastalar için geçerli olan standart bir süre yoktur. Ayrıca hastalığın ağırlığı çok değişken olabileceği gibi, bir hasta için önerilen tedavi tipi ve süresi diğer hasta için uygun olmayabilir. Bu yüzden tedaviden sonra kas gücünün normale dönmesi zaman alabilmektedir.

Genel romatizmalarda ise fiziki tedavi söz konusudur. Bu tedavinin amacı;

 • Eklem hareketlerini geliştirmek,
 • Kasların yapısını güçlendirmek,
 • Hareket ve ağrı kısıtlıklarının önüne geçebilmek,
 • Yaşam kalitesini artırmak ve genel durumun iyileşmesini sağlamaktır.

İltihabı olmayan romatizmal hastalıklar daha çok görülmektedir ve en fazla orta ve ileri yaşlı hastalar arasında kendini belli eder. Romatizma hastalığı ortaya çıktıktan sonra yapılması gereken en önemli şey ise uzman bir hekime danışmaktır. Gerekli tetkiklerin yapılmasının ardından tedavi planı hazırlanır ve ilaçlarla başlayarak fiziki tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına geçilebilir. Bu süreçte ağrıların azalması adına ağrı kesiciler de doktor tarafından verilmektedir.

Uygulanan bu tedaviler ile hastanın şikâyetleri azalabilir. Günümüzde eklem içerisine yapılan ve eklemin yapısını güçlendiren enjeksiyon tedavileri de yaygın olarak kullanılır. Tedavide en önemli durum ise eklemin fazla aşınmasını engellemek için herhangi bir zorlamadan kaçınmak ve günlük olarak düzenli bir şekilde yürüyüş ve egzersiz yapmaktır. Sonraki süreçte ise hastalığa karşı ek tedbirler alınabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir