KOAH hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Dünya’da en çok ölüme neden olan hastalıklardan biri olan KOAH hastalığı akciğer solunumu yoluyla ortaya çıkmaktadır. Elbette bu hastalığın görülebilen birçok belirtisi de bulunmaktadır. Yazımızın devamında bu konu ile ilgili detaylı bilgileri paylaşıyor olacağız.

Bu hastalık 3 şekilde ortaya çıkmaktadır. Hafif, orta şiddetli ve ağır olarak seyredebilir. Hafif KOAH hastalığı görüldüğünde daha çok balgam ve öksürük ortaya çıkar ve ağır bir iş yapıldığında nefes darlığı yaşanabilir. Orta şiddetli KOAH hastalığında ise nefes darlığı ve balgam görülme durumunun şiddetinde artış yaşanır. Ağır bir iş yaparken gerçek anlamda zorlanmalar yaşanır. Ağır KOAH hastalığında ise balgam ve öksürük çok sık olarak görülür ve evinizdeki günlük işleri yapamaz hale gelebilirsiniz.

KOAH Hastalığının Belirtileri

Bu hastalık için en büyük risk faktörü sigara kullanımıdır. Sigara ile birlikte pipo ve puro gibi kullanımı yaygın olan tütün tüketimleri de diğer risk faktörleridir. KOAH’ın gelişimine katkıda bulunan bir diğer durum ise pasif içiciliktir.

KOAH hastalığı belirtileri olarak görülen durumları maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Balgam çıkarma
 • Öksürme
 • Kan tükürme
 • Nefes darlığı
 • Kalp yetmezliğine bağlı olarak ayaklarda şişme durumunun ortaya çıkması
 • Göğüs bölgesinde tıkanma
 • Hırıltılı solunum alışverişi

KOAH hastalığı astım ile karıştırılabilir. İkisi de aynı kişide görülebilmektedir. Buna benzer belirtilere sahip olan solunum yolu hastalıkları olduğu için her ikisi de akciğer enfeksiyonu yoluyla bulaşmaktadır.

KOAH hastalığının ortaya çıkmaması için akciğerlerdeki hasar hızının azaltılması gerekiyor. Bu konuda yapmanız gerekenler ise şu şekildedir;

 • Sigara tüketimini bırakmalısınız.
 • Doktor kontrollerini aksatmadan sürdürmelisiniz.
 • Her muayene sırasında ilaç kullanımlarınıza önem göstermelisiniz.
 • Vücudunuzu dirençli hale getirmelisiniz. Bu konuda sık sık solunum egzersizleri yapabilirsiniz.
 • Sağlıklı bir şekilde beslenmeniz de gerekiyor. Ayrıca sağlıklı bir kiloya ulaşmanızda fayda var.
 • Yaşam alanlarınızın havasını temiz tutmanız çok önemlidir. Dumanlı ve buharlı alanlardan uzak durmalısınız.
 • Düzenli bir şekilde spor egzersizleri yapmanızda fayda var.

KOAH Hastalığı tedavi edilirken uzman doktorlar ilk olarak sigarayı bıraktırır ve daha sonra çevresel etkenler hakkında bilgi verir. Uzun süreli bir tedavi süreci başlar ve bu süre içerisinde hastalığın derecesine göre akciğerlere giden hava miktarını artırmak için bazı uygulamalar yapılabilir.

Diğer belirtiler arasında ise çarpıntılar, aşırı stres hali, zayıflama, cinsel güçte azalma, kabızlık sorunu, mide rahatsızlıkları, el ve ayaklarda hem uyuşma hem de terleme durumu ve şiddetli baş ağrısı görülebilmektedir. Bu belirtileri yaşayan kişilerin uzman bir doktora görünmelerinde fayda var.

KOAH hastalığı geri dönüşü olmayan bir hastalıktır ve ne kadar erken teşhis edilirse ve ne kadar erken tedavi sürecine girilirse hastalık o kadar az şikâyete neden olacaktır. Fakat günümüzde bu hastalığa yakalanan kişiler daha çok hastalığa yakalandıktan sonra doktora başvurmaktadır. Bu yüzden hastalığın hafif döneminde teşhis edilmesi gerekiyor.

KOAH Hastalığının Tedavisi

KOAH Tedavisi konusunda bu tedavinin iki ana amacı olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak bulguları düzeltmek ya da azaltmak, ikinci olarak ise hastalığın ilerleyiş sürecini yavaşlatmak. Günümüzde bu hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi seçeneği de bulunmamakla birlikte yukarıda sıraladığımız maddelere dikkat etmenizde fayda var.

Hastalığın tedavi sürecinde ayrıca bronş ve akciğerlerin açılması için belirli ilaçlar verilmeye devam edilmektedir. Bu konuda bir uzman tarafından uygulanan yöntemlere kesinlikle uyulması gerekiyor. Yaşanan ataklarda bu ilaçlar hastayı rahatlattığı gibi duygusal travmaların yaşanmamasını da sağlayabilmektedir.

KOAH hastalığında oksijen tedavisi de uygulanabilmektedir. Çok ağır KOAH hastalığına yakalanmış kişilere uygulanan bu sistem ile en az 15 saatlik bir kullanım söz konusudur. Kandaki oksijen seviyesi tehlikeli bir şekilde azaldığında tercih edilen bu uygulama ile hastanın şikâyetleri azaltılmaktadır.

Oksijen tedavisinde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar da vardır. Günde en az 15 saat oksijen alınmasının yanında aşağıdaki durumlara da dikkat edilmelidir;

 • Yangın tehlikesi olması nedeniyle oksijen cihazı çevresinde sigara tüketilmemelidir.
 • Oksijen cihazı ayrıca sobadan uzak tutulmalıdır.
 • Cihazın bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

Bu tedavide bir takım yardımcı tedbirler de alınabilmektedir ve bu tedbirler;

 • Egzersiz uygulamalarına devam edilmelidir.
 • Ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır. Bu işler ağır yük taşımak ve bahçe işlerinde çalışmak olabilir.
 • Soğuk ve hava kirliliği olan bölgelerde zaman geçirilmemelidir.
 • Sık aralıklar ve az miktarda beslenme düzeni uygulanmalıdır.
 • Gaz şikâyetlerine sebep olabilecek yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir.
 • Bol su ve meyve suyu tüketilebilir.

Bu tedbirlerin yanında aşırı kilolu olan kişilerin şikâyetleri daha fazla olacaktır. Bu anlamda sağlıklı beslenme programları hazırlanmalıdır ve yağlı-tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Ayrıca her sonbaharda grip açısı yaptırılmalıdır. Daha çok insan yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde görülen bu salgını engellemek gerekiyor. Çünkü enfeksiyon yoluyla ortaya çıkan bu hastalıktan korunmak için akciğer ve solunum yolu hastalıklarının tamamına dikkat edilmelidir.

Nefes egzersizleri yapmanız da çok önemlidir. Bu konuda yapmanız gereken ilk şey; sırtınız dik olacak şekilde rahat bir sandalyeye oturduktan sonra bir elinizi göğüs üzerine bir diğerini ise karın üzerine koyarak nefes alışverişi yapmaktır. Bu şekilde sık sık karın kaslarınızı yukarıya doğru hareket ettirmeniz önemlidir. Bu sayede solunum diyaframı kısa sürede güçlenecek ve nefes darlığı sorunu ortadan kalkabilecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir