Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir Nasıl Anlaşılır ?

Kalp krizi, kalbin besleyici anadamarı olan koroner anterlerde meydana gelen tıkanmalar sonucunda kalp kasının bir kısmının oksijensiz kalmasına bağlı olarak ortaya çıkan ve kalp kaslarında ortaya çıkan zedelenmedir. Yazımızın devamında detaylı olarak kalp krizi belirtileri ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır?

Göğüs üzerinde 20 dakikadan fazla sürecek olan ve daha sonra boyun, omuz ve kollara yayılan şiddetli ağrı ile birlikte görülecek nefes darlığı kalp krizi geçirdiğinizi gösterebilir. Sonrasında ortaya çıkacak mide bulantısı ve kusma ile birlikte şiddetli bulgular başlayabilmektedir. Bazı durumlarda kalp krizi çok yavaş seyreder ve hafif bir ağrı ile başlar. Bu durum daha çok şeker hastalığı olan kişilerde görülebilmektedir.

Risk Faktörleri

Daha çok 35 yaş üzeri erkekler ve 45 yaş üzeri bayanların yanı sıra menopozdaki bayanlar ve şişman ve şeker hastalığı olan kişiler risk faktörlerini oluşturmaktadır. Atar damar tıkanıklığı saptanmış ve düzenli egzersiz yapmayan kişiler de kalp krizi riski altındadır. Erken yaşlarda kalp krizi ile karşılaşmamak için bu durumlara dikkat etmeniz gerekiyor. Uzmanların bu konudaki en önemli tavsiyesi ise sigara tüketiminin sona erdirilmesidir.

Kalp Krizi Belirtileri

Günümüzde kalp krizinin en yaygın belirtileri olarak görülen; yorgunluk, kalbin çok hızlı atması ya da düzensiz olarak çarpması, nefes darlıkları ve göğüs ağrıları kalp krizi belirtileri arasındadır. Ayrıca kriz yaşanırken göğüste yoğun bir baskı ve doluluk hissi yaşanmaktadır ve göğüs sanki eziliyor gibi bir hisse kapılır. Kalp krizinin şiddetine göre orta dereceden şiddetliye doğru farklılıklar görülebilir.

 • Göğüs Bölgesinde Ağrı: Göğüs bölgesinde yaşanan ağrılar bıçak gibi saplanabilen ağrılar olarak biliniyor. Bunun yanında sanki göğsün ortası sıkılıyor ya da üzerine ciddi bir baskı uygulanabiliyor gibi bir his oluşabilmektedir. 3 ile 4 dakika arasında sürebilir.
 • Karın Ağrısı: Kalp krizi anında yaşanan ağrılar mideye vurabilir ve bununla birlikte midede yanmaya ve reflü belirtilerine benzer ağrılar görülebilmektedir.
 • Vücut Üst Kısım Ağrıları: Göğüs bölgesinde yaşanan ağrılar, vücudun üst kısmında herhangi bir bölgeyi de hemen etkisi altına alabilmektedir. Sırtın üst kısmı ve omuzlar bu bölgeye örnektir. Bunun yanı sıra diş ve çene gibi alanları da etkileyebilir.
 • Kaygı ve Baş Dönmesi: Herhangi bir durum olmaksızın kalp krizi sırasında kaygılı bir ruh hali olabilir. Bunun yanı sıra göğüs ağrısının hissedilmesiyle birlikte aniden bayılacakmış gibi hissedilebilir ve baş dönmeleri yaşanabilir.
 • Terleme, Bulantı ve Kusma: Kalp krizi belirtileri arasında aniden terleme de bulunur ve cildin ısısı hızlı bir şekilde düşer. Bununla birlikte mide aşırı şekilde bulanabilir ve kusma ihtiyacı hissedilebilir.
 • Solunumda Güçlük: Kalp krizi sırasında derin nefes almak istenebilir fakat bu durum bazen mümkün olmayabilir. Kalp krizi geçirilirken solunumda gerçek anlamda bir güçlük yaşanmaktadır.

Kalp krizi riskini azaltmak için bazı tedbirler alabilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında ilk olarak sigara tüketimini sonlandırabilir ve obeziteye karşı tedbirler alabilirsiniz. 65 yaşını geçen kişilerde daha büyük bir risk oluşturan kalp krizine karşı ayrıca düzenli olarak egzersizler yaparak kalp sağlığınızı korumanız gerekiyor.

Kalp Krizi Anında Neler Yapılmalı?

Kalp krizi sırasında yapılacaklar;

 • Hemen bir telefonla yakınlarınızı arayın.
 • Bulunduğunuz yerde kapıyı açık bırakın.
 • 1 bardak su ile aspirin alın. Bunun dışında herhangi bir tüketim yapmamanız gerekiyor.
 • Kuvvetli bir şekilde öksürmeye başlayın ve bunu yaparken burun deliklerinizi kapatın. Çünkü kuvvetli öksürük geçici olarak kan akımını artırabilmektedir.
 • Ayakta durmayın, mutlaka bir yatakta ya da oturarak yardım bekleyin.
 • Kalp krizi geçiren kişi düşerek başını bir yere vurmuşsa, başa alınan darbe nedeniyle tedavi yapılamayabilir.
 • Soğuk veya sıcak suyun altına kesinlikle kriz anında girilmemelidir. Soğuk su çok daha tehlikelidir ve kalp damarlarının büzüşmesine neden olacaktır.

Kalp krizi anında yapılması gereken en önemli ve tek şey kişiyi acil bir servise ulaştırmaktır. Çünkü kalp krizi sonucunda kalp işlevini kaybedebilir ve bu durum ölümle sonuçlanabilir. İlk müdahale ambulansta yapılacağı için hastanın yaşamını kaybetme riski azalabilir. Ayrıca kalp krizi geçiren kişi dilaltı hapı kullanıyorsa bu ilaçtan 1 ya da 2 adet dilinin altına bırakması kalp krizine iyi gelebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir