Iphone Telefon Ekranı Videosu Kayıt Nasıl Yapılır?

Iphone telefonlarda ekranın videosunu çekme işlevi yapan uygulamalara Apple Store Güvenlik açığı yaratabileceği endişesi ile yer vermemeye başladığından bu yana iphoneunuzdan ekranın videosunu almak tam bir işkenceye dönüştü.

 

Uygulama İle Ekran kayıt Detaylı ve Resimli Anlatım

Neyse ki apple store dışındaki mağazalarda bu işlevi yerine getiren uygulamalar hala yer alabilmekte ve bu storelerden indirilen uygulamalara güven diyerek uygulamaları çalıştırabilmekteyiz.

Başlıca ekran videosu çeken kullanabileceğiniz uygulamalar IREC ve Shou TV uygulamaları.Fakat bu uygulamaları telefonunuza indirebilmeniz için öncelikle www.emu4ios.net adresindeki alternatif mağazayı iphone telefonunuza kurmanız gerekiyor.Sonrasında bu mağaza üzerinde uygulama isimlerini aratarak telefonunuza yüklemeniz mümkün olabilmekte.

Adım 1: Emu4iOS Mağazasını Telefonunuza İndirin

Opera harici bir browser ile emu4ios.net adresine girip install butonuna tıkladıyıp iphone cihazınıza Emu4ios Mağazasını indirin.

iPhone-ekran-kayit1

Uygulama yükleme işlemi bittiğinde Untrusted yani güvenilmeyen app uygulaması uyarısı verecektir.Bu aşamada trust demeniz gerekiyor.

iPhone-ekrankayit2

Adım 2: Shou Uygulamasını indirip kurun

Emu4iOS Magaza üzerinde shou uygulamasını veya irec uygulamasını install butonuna tıklayarak indirip kurabilirsiniz

 

iPhone-ekran-kayit3

iPhone-ekrankayit4

Adım 3: Ekran kayıt işlemleri

Shou uygulaması ile ekran kayıt etmeye başlamak için kendi e-mail hesabınız facebook hesabınız veya google + hesabınız ile uygulama üzerinde hesap açık izin işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmekte.Bu aşamayı geçtikten sonra uygulamanın kullanımı gayet basit 2 tuş ile sağlanabiliyor.Start Broadcasting butonu ile shou sistemi üzerinde canlı yayın yapabiliyor.Start Recording ile ekran videosu kayıt işlemine başlayabiliyorsunuz.Anlık ekran kayıt işleminin aktif olduğunu, telefon ekranınızın sağ üst köşesindeki kırmızı renkteki Shou yazısından anlayabilirsiniz.

Oyun veya izlediğiniz bir videonun kaydını anlık alabilmek için Settings –> general –> accessibility yolunu takip ederek ‘Assistive Touch’ özelliğini aktif etmeniz gerekiyor.

iPhone-ekrankayit5

Kayıt işlemini durdurmak istediğinizde sağ üst kısımdaki shou yazısına dokunarak stop recording diyebilir veya uygulamayı açık stop recording butonuna tıklayıp kayıt işlemini durdurabilirsiniz.

iPhone-ekranikayit6

Kaydettiğiniz videoyu open in menü seçeneği ile başka bir video oynatıcı uygulamanın içinde açabileceğiniz gibi gmail hesabınıza da videoyu göndermeniz mümkün.Ayrıca uygulamanın kendi kayıt alanına ulaşmak çin camera roll u kullanabilir kaydettiğiniz videoyu camera roll alanına taşıyabilirsiniz.

iPhone-ekranikayit7

Uygulama indirmeksizin kayıt işlemi yapmak

Biraz soğuk bakıyorum applestore dışındaki mağazaları kullanmaya ve güvenmiyorum diyorsanız alternatif olarak iphone ekranınızı bilgisayarınıza yansıtarak ekran videosu kayıt işlevini yerine getirebilirsiniz bunun için programlı ve programsız olmak üzere iki farklı metod mevcut.

Programsız Ekran Kayıt (MAC IOS işletim sistemi için geçerlidir)

Eğer Mac bir bilgisayara sahipseniz işiniz çok kolay iphone cihazınızı direkt kablosu ile ios işletim sistemine sahip bilgisayarınıza bağladığınızda QuickTime Player üzerinden ekran görüntünüzü kayıt etmek mümkün.

quicktime-iphone-ekran-kayit

Adım 1 – Cihazınızı Bilgisayarınıza Kablo Ile Bağlayın

iPhone, iPad veya iPod touch cihazınızı kablo ile mac bilgisayarınıza bağlayın

Adım 2 – QuickTime’ı Açın

Cihazınızı bilgisayarınıza bağladıysanız şimdi  QuickTime X (QuickTime 10) veya daha üzeri bir versiyonunu bilgisayarınıza yükleyip veya yüklü ise direkt çalıştırmak. QuickTime çalıştıktan sonra kaynak dosya seçmenizi istenen alanda New Movie Recording (Yeni Video Kaydı) seçeneğini tıklayın.

Video kaydetme ekranı açılınca alt kısımdaki minik oka tıklayın. Burada açılan pencereden bağladığınız cihazı seçin.

Adım 3 – Kayıt İşlemine Başlayın

Kayıt butonuna tıklayıp kayıt işlemini başlatabilirsiniz.Kayıt butonuna bastığınız andan itibaren cihazınız üzerinde yapacağınız her işlemin ekran kaydı alınıyor olacak kayıt işleminiz bittiğinde kayıdı durdurup videoyu direkt izleyebileceksiniz

Program İle Ekran Kayıt İşlemi

reflector-2

Bilgisayarınızın işletim sistemi ne olursa olsun kullanabileceğiniz android veya ios tüm cihazlarınızın ekranını aynı anda bilgisayarınızın ekranına yansıtmanızı sağlayan.Tek bir cihaz veya birden fazla cihazı aynı anda tanıyabilen piyasada yaptığımız araştırmalar sonucu tek olduğuna kanaat getirdiğimiz Reflektör 2 programı ile cihazınızın ekran görüntüsünü rahatlıkla kaydedebilirsiniz.

Iphone telefonlar özelinde bu kayıt işlemini telefonunuzun airplay özelliğini aktif ederek direkt programla iletişim kurmasını sağlayarak yapabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken tek şey http://www.airsquirrels.com/reflector/ linkinden reflector 2 yi bilgisayarınıza indirip telefonunuzun airplay özelliğini aktif etmeniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir