Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Kaç Haftalık Hamileyim?

Hamilelik, bir kadının hayatında yaşadığı en özel dönemdir. Özellikle de karnınızda ki bebek, istenilen bir gebelik sonucu oluşmuşsa, o anne adayının yaşadığı mutluluğun tarifi yoktur. Evliliğe adım atan kadınların büyük bir bölümü hemen anne olmayı arzular. Fakat yaşadığı ekonomik koşullar ya da farklı çevresel faktörlerden dolayı bazen hamileliğin gecikmesi kararını çiftler alabilirler. Hayatlarına yeni bir bebeğin gelmesini hayal eden çiftler ise her ay sabırsızlık için müjdeli haberi almak için heyecanlanırlar. Anne adayının adet olması ile birlikte çoğu zaman bu hayaller hüsranla da sonuçlanabilir.

Bazen de bedeniniz size oyun oynayabilir. Çok fazla anne olma isteği duyan kadınların bedenleri özellikle hamileliği işaret eden belirtiler gösterebilir. Adet tarihinde gecikme, mide bulantısı hatta bazen kusmaya kadar varan belirtiler, kadınlara anne olacakları hissini doğurabilir. Oysa bu tamamen çok istekli olmanızdan kaynaklı olarak gelişen hayali bir hamilelikten başka bir şey değildir.

Bizde bu yazımızda kadınların en çok merak ettiği konu olan, hamilelik belirtileri konusunda sizleri aydınlatmak istiyoruz. Erken hamilelik teşhisi için hangi belirtileri takip etmeniz gerekmekte bu konuda sizi aydınlatmak istiyoruz.

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik şüphelerinizi arttıran belirtiler neler? Yazımızda bahsedeceğimiz belirtiler mevcutsa, en kısa zaman da test yaptırmanıza sizlere tavsiye ederiz. İlk olarak hamileliğin en önemli belirtisi tüm kadınlar için kadının adetinin gecikmesidir. Fakat buradan önemli olan nokta, bu belirti her kadının fizyolojik yapısından dolayı farklılıklar gösterir. Kaldı ki bazen hamilelik periyodunda bile farklı şekillerde kadınlarda adet durumu gözlenmektedir.

Bazen kadınlar hamilelik sürecinin ilerleyen dönemlerine kadar hiçbir belirti fark edemeyebilirler. Hatta karşılaştıkları belirtileri de adet öncesi yaşanan fizyolojik değişikliklerle de karıştırabilirler. Bir çok anne adayı hamilelik sürecine girdiğini fark edemediği için doğum kontrol hapı kullanmaya devam edebilir. Lakin bundan yana korkunuz olmasın. Hamileliğin ilk haftalarında bu ilacın zararlı bir etkisi bebekte görülmemektedir.

Hamileliğin en belirgin özelliklerinden bir tanesi; anne adayının sürekli olarak kendini yorgun hissetmesidir. Ufacık bir iş yapmak bile yorgun düşmenize yeterli olacaktır. İş yapmak yerine sürekli olarak uyumayı ve dinlenmeyi bedeniniz arzulayacaktır. Öyle zamanlar olur ki hamileliğini bilmediği halde yorgunluktan ayakta uyuyan kadınlar olur. Bu tamamen bedeninizde gelişen minik canlının vücudunuza verdiği ağırlıkla alakalı bir belirtidir.

Yorgunluğa ek olarak, göğüslerinizde sertleşme ve göğüs uçlarında hassasiyet oluşur. Bu belirti hamileliğin daha ilk haftalarında hemen kendini gösterir. Göğüsleriniz taş gibi olur. Çoğu kadın bu durumu adet öncesi gerçekleşen vücut gerginliği ile karıştırır. Oysa bu durum tamamen kadının hamileliği ile alakalı hormonel bir durumdur.

Mide bulantısı ve kusma, hamileliğin vazgeçilmez en önemli belirtilerinin başında gelir. Kusma genel olarak, biraz daha ilerleyen zamanlarda oluşur. Fakat mide bulantısı hamilelikle birlikte başlar. Kokulara karşı duyarlı olursunuz. Keskin kokular midenizi bulandırır ve size rahatsızlık verir. Özellikle sabah bulantıları çok yaygın olarak görülür. Sabah yataktan kalkar kalkmaz başlayan bulantılar, tuzlu bir şeyler yiyene kadar aralıksız olarak devam eder.

Yine hamileliğin ilk günlerinde insanın bir yandan iştahında açılma olurken, diğer yandan bazı yemeklere karşı hassasiyet oluşur. Yani bir yandan sürekli olarak yemek yemeyi arzularken, diğer yandan yediğiniz ve çok sevdiğiniz yemeklerden bir anda tiksinebilirsiniz.

Bebek anne rahmine iltihapla tutunduğu için daha hamileliğin ilk haftasında kadınların sık idrar sorunu başlar. İlk hafta başlayan sık idrara çıkma sorunu, hamileliğin sonuna kadar devam eder. Hatta son aylarda bu sorun idrar kaçırmaya kadar varan bir süreçle ilerler.

Hamilelik sürecinde kan damarlarında oluşan genişleme, tansiyon düşmelerine neden olabilir. Buda gün içerisinde bir anda kadının gözlerinin kararmasına ve baş dönmesine yol açabilir.

Hormonlarda oluşan değişiklikler de hemen hamileliğin başında kendini gösterir. Kadınların hormonlarında görülen ani değişikliklerden dolayı, kadınlar bir anda duygusallaşabilir ve ağlama nöbetlerine girebilirler. Hiç nedensiz yere saatlerce ağlayabilirsiniz. Bu sizi korkutmasın. Çünkü çok normal, tamamen hormonlarınızla alakalı bir durumdur.

Döllenme gerçekleştikten çok kısa bir süre sonra 10 – 14 günlerde hafif leke şeklinde bir kanama görülebilir. Bu tutunma kanamasıdır. Çoğu zaman kadınlar bunu adet kanaması olarak algılar. Fakat kanamanın devamı gelmediği için test yaptırma gereği duyarlar ve içlerinde gelişen mucizeden işte o zaman haberleri olur.

Kaç Haftalık Hamileyim?

Bu kadar belirtiden sonra iş önemli sürece geliyor. Oda hamilelik testi yaptırıp, hamile olduğunuzu tescil etmeye. Eğer hamilelik testinin sonucu pozitif ise mutlaka bir kadın doğumcunun yanına giderek kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmelisiniz. Bu tarih doğum için çok önemlidir. Bebeğinizin geliş tarihinin hesaplanabilmesi için mutlaka kaç haftalık hamile olduğunuzun tespit edilmesi gerekmektedir.

Uzman hekiminizin yapacağı gebelik haftası hesaplamasında, ilk haftalar aslında sizin hamile olmadığınız haftalara denk gelecektir. Çünkü adet olduğunuz tarihin hemen peşinde ki haftadan itibaren sizi hamile olarak kabul edeceklerdir. Oysa o haftada döllenme gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu nedenle hamilelik süreci 38 – 40 hafta olarak belirlenmiştir. Yani gerçek döllenme tarihinizden itibaren 38 hafta sonra doğumunuz gerçekleşir. Bu hesaplamaya göre gebelik haftalarının karşılığa gelen aylar;

1 – 4 Gebelik Haftaları = 1. ay Hamilelik

5- 8 Gebelik Haftaları = 2. ay Hamilelik

9 – 13 Gebelik Haftaları = 3. ay Hamilelik

14 – 17 Gebelik Haftaları = 4. ay Hamilelik

18 – 21 Gebelik Haftaları = 5. ay Hamilelik

22 – 26 Gebelik Haftaları = 6. ay Hamilelik

27 – 30 Gebelik Haftaları = 7. ay Hamilelik

31 – 35 Gebelik Haftaları = 8. ay Hamilelik

36 – 40 Gebelik Haftaları = 9. ay Hamilelik

40. Hafta sonunda 9. ay hamilelik tamamlanmış olup son ay başlamıştır.

40. Hafta sonunda 9 ay 10 gün tamamlanır (280 gün).

Yukarıda ki verdiğimiz tabloyu, doktorunuzun size belirlemiş olduğu hamilelik haftasına paralel olarak hesaplayabilirsiniz. O tarihi başlangıç tarihi olarak kabul ederek diğer haftaların geldiği ayları takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir