Çölyak Nasıl Bir Hastalıktır? Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir?

Çölyak hastalığı, ince bağırsağın glüten adı verilen proteine karşı ömür boyu sürebilen alerjik etkisidir. Ayrıca bazı tahıllar da glüten içermektedir. Bu tahıllar çavdar, yulaf, arpa ve buğdaydır. Alınan bu gıdalar ince bağırsakta bileşenlerine ayrılır ve bağırsak üzerinden kana karışmaktadır. Vücudun yeteri kadar gıda alabilmesi de ince bağırsaktaki kıvrımlar tarafından sağlanabilmektedir. Bu hastalığa yakalananalar glutenli ürünleri tükettiğinde bağırsakta alerji nedeniyle bir bakım rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır ve bağırsağın yüzölçümü de gittikçe azalacaktır.

Çölyak hastaları tükettikleri her gıdayı sorgulamak durumundadır. Glütensiz fakat sağlıklı bir beslenme alışkanlığını bir yaşam şekli haline getirmeleri gerekiyor. Bununla birlikte nohut, mercimek, mısır, pirinç ve kestane gibi besinleri tüketmeleri öneriliyor. Kuruyemişler arasında ise fındık ve ceviz gibi ürünler tüketilmelidir. Bakliyatların dışında yumurta ve bal gibi gıdaların tüketilmesi de son derece önemlidir. Hastalık sürecinde buğday ekmeği yerine mısır ekmeği yenilebilir.

Bu hastalıkta en çok görülen durum, bağırsaklardaki emilim sorunlarıdır. Daha çok kötü beslenmeyle ortaya çıkan bu durumun daha sonrasında kemik erimesi, kısırlık ve depresyon gibi durumlar da görülebilmektedir. Tedavi edilen çölyak hastalığı uzun dönemde farklı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına da neden olabilir. Hastalar diyet uygulamasına yeteri kadar önem vermez ise ömür boyu yaşanacak bu rahatsızlık ile hayatını devam ettirmek zorunda kalabilir.

Çölyak hastalığı her yaşta rahatlıkla teşhis edilebilir. Daha çok görülecek belirtileri bir başka hastalığa da neden olabilir. Bu hastalığın insan sağlığı üzerindeki etkisi ise fazladır ve metabolizmada birçok değişikliğe neden olmaktadır. Şimdi sizlere bu hastalığın belirtilerini sunarak ardından da tedavi şekliyle ilgili bilgilerimizi aktarıyor olacağız.

Bu hastalık genetik bir hastalıktır ve bazen gebelik, ameliyat ya da viral enfeksiyonlardan sonra tetiklenebilir ya da doğuştan olabilir. Ayrıca yaşamın herhangi bir evresinde de ortaya çıkabilmektedir. Herhangi bir yaş gurubu sınırlamasının da olmadığını bilmek gerekiyor. Tek tedavisi de glütensiz bir beslenmedir.

Çölyak Hastalığının Belirtileri

Çölyak Hastalığının Belirtileri olarak;

 • Karın bölgesinde görülen sarkıntılı şişkinlik,
 • Kasların zayıflaması,
 • Kusma,
 • Aşırı yorgunluk,
 • İştahsızlık durumu,
 • Yaş faktörüne göre kilo azlığı,
 • Ağız içinde oluşabilen aftlar,
 • Sinirlilik hali,
 • Cilt üzerinde kaşıntılı dökülmeler,
 • Kas ve eklem ağrıları,
 • Romatizmal hastalıklar,
 • Diyabet hastalığı,
 • Migren tipi baş ağrılarının başlaması,
 • Saç dökülmesi,
 • Vitiligo hastalığı,
 • Bacakların uyuşması,
 • Kas kramplarının oluşması,
 • Vücutta gaz oluşumu,
 • Diş bozukluklarının görülmesi,
 • Adet düzensizlikleri,
 • Diş çürüklerinin ortaya çıkması,
 • Triod bezi hastalıkları.

Hastalığın belirtilerinden sonra hızlı bir şekilde tedaviye başlanmalıdır. GLUTENSİZ bir diyet sunularak sıkı bir şekilde uygulanması sayesinde zamanla düzleşen ince bağırsak normal şeklini yeniden kazanabilmektedir. Az miktarda da olsa glüten alındığında ince bağırsakta yine aynı rahatsızlık görülebilmektedir.

Çölyak hastalığı sonrasında yapılacak olan diyet uygulamasıyla birlikte kısa sürede hastalığın şikâyetleri azalabilmektedir. Bu sorunların tamamen ortadan kaybolma süresi ise hastanın yaşına ve ince bağırsaktaki sorunun derecesine göre değişmektedir. Bu hastalık ayrıca alternatif tıp yöntemleriyle tedavi edilememektedir.

Çölyak Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Bu konuda ilk olarak kozmetik ürünlere dikkat edilmesi gerekiyor. Günümüzdeki ilaçlar, dudak kremleri ve diğer kozmetik ürünlerin kullanımı bu hastalığı tetikleyebilmektedir ver sonrasında ciddi psikolojik durumlara neden olabilir. Bunun yanı sıra şampuan kullanımlarınıza da dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü glüten şampuanlarda da yer alabilir. Saç kremi ve sabunlara da dikkat etmek önemlidir

Çölyak hastalığı için şüphe duyulan kişilerde hastalığa ait durumların saptanmasıyla birlikte kozmetik ürünlerin kullanımına ara verilmelidir. Glüten sadece arpa ve buğdayda yer almaz aynı zamanda kozmetik ürünlerinde de bulunur.

Çölyak hastalarının hayatı boyunca diyet yapması gerekmektedir. Diyetin 1 gün bile bozulması ince bağırsakta sorunlara neden olacaktır. Bu yüzden tüm sebze ve meyvelerin yanında bakliyatları da tüketebilecek olan hastalar ayrıca katıksız yumurta, bal, reçel, zeytin ve et ürünlerini de tercih etmelidir.

Glüten içeren hazır ketçap ve salçalar tüketilmemelidir. Bu ürünlerin tüketimi hastalığı hızlı bir şekilde harekete geçirebilir ve büyük sorunlara neden olabilir. Genel anlamda çölyak hastaları hazır gıdalardan uzak bir yaşam sürmelidir.

Kâğıt bardakların ağız temasıyla birlikte tutkallı kısımlarında da glüten olabilir. Bu duruma da dikkat etmenizi öneriyoruz. Ayrıca kenarları yapışkanlı mektup zarflarında da glüten bulunmaktadır. Kullanacağınız ilaçları da yine doktorlara danışmadan kullanmamanız gerekiyor.

Çölyak hastalığı ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler bunlarla sınırlı değil. Ekmek kullanımlarınıza dikkat etmeniz de önemlidir. Arpa ve buğday içeren ekmekler yerine glütensiz ekmek tüketimlerine başlamanız gerekiyor. Bunun yanında uzmanlardan yararlanarak farklı tarifler de kullanabilirsiniz. Sadece ekmekte bulunmayan glüten pizza, börek, kek ve pastalarda da bulunmaktadır. Ayrıca hazır gıdalar kapsamında kraker, gevrekler ve gofretlerin yanında cips ve baklavada da glüten yer almaktadır.

Fast food beslenmesine dikkat etmeniz de çölyak hastaları için çok önemlidir. Kızarmış balık ve nugget gibi ürünler beyaz un ile kaplanır ve pişirildiğinde glüten açığa çıkar. Ayrıca hamburger ekmeğinde de glüten yer almaktadır ve yüksek kaloriye karşılık düşük besin değeri sağlar. Bu yüzden hazır fast food ürünlerinin tüketilmemesi gerekiyor. Ayrıca içeriği hakkında bilgi sahibi olmadığınız besinleri tüketmeniz de tavsiye edilmiyor.

Stressiz bir hayatı tercih etmeniz de önemlidir. 30-40 yaşlarında görülme durumu daha sık olduğu için ve stres durumu da hastalığı tetikleyebileceği için gün içerisinde sakin bir yaşam sürmeniz gerekiyor. Stres ile birlikte çölyak hastalığı görüldükten sonra bu rahatsızlığın farklı hastalıklara da zemin hazırladığını unutmamanız gerekiyor.

Tedavi Edilmemesi Durumunda Uzun Vadeli Riskler

Çölyak hastalığının tedavi edilmemesi durumunda uzun vadede ortaya çıkabilecek bazı riskler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Büyüme geriliği,
 • Depresyon,
 • Düşük ve kısırlık,
 • Lenfoma,
 • İnce ve kalın bağırsak kanseri,
 • Malabsorbsiyon,
 • K vitamini ve kalsiyum eksikliği

Hastalığa genetik anlamda yatkın olan kişilerde ortaya çıkmaması için ve gelişme dönemlerinde kişinin sağlığına zarar vermemesi için anne sütünün önemi de oldukça büyüktür. Çocuğa anne sütünün uzun dönem verilmesi ve geçiş dönemlerinde buğday ve buna benzer tahılları içeren ek besinlerin çocuklara sonraki dönemde sunulması gerekiyor.

Çölyak hastaları için günümüzde önerilen çörek otunun tüketilmesi de tavsiye edilmektedir. Bu anlamda 2 ya da 3 çay kaşığı çörek otunu havanda ezerek sabah kahvaltılarınızdan önce ve akşam ise aç karnına su ile tüketebilirsiniz. Bu uygulamayı 1 ay kadar sürdürmeniz uzmanlar tarafından önerilmektedir. Çörek otu tüketiminin %75 oranında hastalık üzerinde etkisi olduğu söylenmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir