Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar tüm dünya da görülen ve zührevi hastalık grubuna giren hastalıklardır. Kadın ve erkek üreme organlarının, ilişki yolu ile birbirlerine mikrop bulaştırması sonucunda oluşan hastalıklardır. Bu tip hastalıkların bulaşma yolu genelde hep cinsel ilişkidir. Fakat bazen ağız ve makat yolu ile de bu hastalıklar bulaşabilirler.

Bu hastalıkların insan bedeni üzerinde ki etkileri hepsinin ki farklı farklıdır. Bu hastalıklardan en çok görülen çeşitleri; bel soğukluğu, frengi, AİDS ve chlamidia hastalıklarıdır. İçlerinde de en hızlı şekilde yaygınlaşan maalesef ki AİDS hastalığıdır. Bu tarz hastalıklar en çok ergenlerde ve erişkin insanlarda görülmektedir.

Ülkemizde ve dünya da cinsel eğitimin gençlere daha tam anlamı ile verilmemesinin en önemli sonuçlarından biri de bu tarz cinsel yolla bulaşan hastalıkların yaygınlaşmasıdır. Kendisini korumasını bilmeyen gençler, bilinçsizce yaşadıkları cinsellik sonucunda kısa sürede bu tarz hastalıklara yakalanabilmektedirler. İlk cinsel deneyimini tanımadığı insanlarla yaşayan kişiler risk altındadır. Ayrıca bir insan çok fazla insanla cinsel ilişki yaşamış ise o insan da, o insanla ilişkiye giren kişilerde risk altındadır. Bu tip hastalıkların yaygınlaşmasında ki en önemli nedenlerin başında ölçüsüzce yapılan cinsel ilişki gelmektedir.

Farkında olmadan tanımadığınız bir insanla yaşadığınız bir birliktelik sonrasında bu hastalıklardan birine yakalanmış olabilirsiniz. Bu tarz bir hastalığa yakalanıp, yakalanmadığınızı nasıl anlayabilirsiniz? Şimdi size yazacağımız belirtileri inceleyerek, sizde olup, olmadığı konusunda bir kanıya varabilirsiniz.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri

1) Cinsel bölge de ve organların üzerinde ya da çevresinde ağrılı şişlik, siğil varsa.

2) Cinsel organlar ya da makat çevresinde kaşıntı.

3) Penisten akıntı.

4) İdrar yaparken yanma.

5) Boğaz ağrısı.

6) Lenf düğümlerinde şişme.

7) Kasıkta veya karnın alt kısmında ağrı

8) Ayak taban ve avuç içinde kızarıklık oluşumu, hastalıkların bulguları olabilmektedir.

Bazen bu belirtilerin hiçbirini göremezsiniz. Fakat hastalık bedeninizde hızlı ve sinsi bir ilerleme gösterir. Erkeklerin cinsel yaşamları, kadınlara göre daha hareketli olduğu için bu yönde hareketli bir hayata sahip olan tüm erkeklere tavsiyemiz, belli aralıklarla cinsel muayeneden geçmeleridir. Düzenli olarak yapılacak olan kontrollerin sonucunda doktorlar hem bu konuda bilgi sahibi olmanız konusunda size destek olacaktır, hem de erken tanı ile belki de hayatınızın kurtulmasına vesile olacaktır.

Doktorlar eğer sizde cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğundan şüphe ederlerse;

* İlk olarak karın yoluyla muayene edeceklerdir.

* İkinci olarak da bulaşıcı bir hastalık olup, olmadığını anlayabilmek için kan ve idrar tahlilinizi hızlı bir şekilde yaptırıp, sonucu incelemeye alacaklardır.

* Oldu ya cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğuna kanaat getirildi. Tedavi bitene kadar cinsel perhiz uygulayacaksınız. Böylece hastalığın başka kişilere bulaşmasının da önüne geçmiş olacaksınız.

* Bu tarz hastalıklar da isteğe bağlı olarak kimliğiniz gizli tutulacaktır. Fakat hayatınız da biri varsa, hemen o kişinin de tahlillerini yapması istenecektir.

Bel Soğukluğu

Bu hastalık cinsel yolla geçen bir hastalıktır ve bu hastalığın bulaşıcı olabilmesi için temas yeterlidir. İlla ki boşalma gerçekleşmesi gerekmemektedir. Hastalık temasla bulaştığı için anal ve oral yol çok fark gözetmemektedir. Homoseksüel ilişki yaşayan çiftlerde de yaygın olarak görülen bir hastalıktır.

Bel soğukluğuna neden olan bakteri maalesef ki sadece cinsel yolla değil, farklı şekillerde de insanlara bulaşabilir. Havlu ve klozet kenarında bu bakteri 24 saat canlı olarak kalabilmekte ve diğer insanlara da bulaşabilmektedir. Bel soğukluğunun en basit sonucu kısırlıktır. Fakat ilerlemesi durumunda, kan ve eklemlere yayılarak insan hayatını tehdit eden bir rahatsızlığa dönüşebilmektedir. Bu hastalıkta tedavi mümkündür lakin tüm hastalıklar da olduğu gibi ölümcül bir hale dönüşmeden, erken tanı ile bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Bel soğukluğu belirtileri; idrarda yanma, penisten beyaz-sarı veya yeşil akıntı, testislerin şişmesi ve ağrımasıdır.

Çok eşli bir cinsel yaşam tercih ediyorsanız, bel soğukluğundan korunmak için mutlaka cinsel hayatınızın içine kondomu almalısınız. Aksi taktir de çok kolay bir şekilde bu hastalığa yakalanabilirsiniz.

Chlamidia

Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıkların içinde en yaygın görülen bakteriyel rahatsızlıktır. Bu hastalık ilk olarak kendini idrar yolları, makat ve gözlerde gösterir. İlerlemesi durumunda ise; Boğaz, karaciğer ve akciğer gibi bedenimizin çok farklı organlarında da görülebilir.

Bu hastalık vücuda bulaştıktan sonra 3 hafta içinde kendini belli eder. Peniste ki belirti beyaz ve sıvı akıntıdır. Çamaşıra kadar bulaşan yoğun bir akıntı oluşur. Çoğu zaman idrar yaparken yanma ve acıma hissine de yol açar.

Bu rahatsızlığı doktor tespit edebilmek için cinsel organlardan küçük folikler alınıp incelenir. Eğer hastalık olduğuna kanaat getirilirse, tedavi süresince hastanın cinsel ilişkiye girmesi yasaklanır. Eşi olan kişilerde bu tedavi her iki kişiye de uygulanır. Genel de antibiyotik tedavisi uygulayarak hastaların iyileşmesi sağlanır.

Frengi

Frengi çok tehlikeli bir cinsel hastalıktır. Allahtan çok yaygın olarak görülen bir hastalık değildir. Cinsel ilişkiye girildikten 3 ay sonra hastalık belirtilerini gösterir. 3 Aşamalı bir hastalıktır. İlk ve ikinci derece de hasta çok acı çekmez ama vücudunda birden çok yara çıkar. Bu aşamalar yani 1. ve 2. aşamalar çok bulaşıcı bir dönemdir. Hastalığın ilk belirtisi 3 ay sonra kendini gösterdiği için bu ilk iki aşamayı bilmeden çevrenize kolaylıkla bulaştırma riskiniz bulunmaktadır. Eğer tedavi edilmez ve 3. aşamaya geçilirse tüm vücudu kaplayan yaralar oluşur. Kızarıklık şeklinde oluşan yaralar, tüm vücudunuzu sarar. Bu yaralar siğile benzer ve ilk olarak anüs çevresinde kendisini gösterir.

Bir anda parça parça saçlarınızın döküldüğüne şahit olabilirsiniz. Bu hastalıkta tedavi çok önemlidir. Bu hastalıkta tedavi süreci çok önemlidir. Tamamen iyileşene kadar tedavi devam etmek zorundadır. Yoksa hastalık kendini yenileyebilir.

AİDS

HİV virüsü olarak bilinen ve cinsel yolla bulaşan bir diğer hastalıkta AİDS’dir. AİDS şüphesi olan bir kişinin mutlaka kan testi yaptırması gerekir. Çünkü bu hastalığın belirtileri başka bir hastalıkla karıştırılabilir. Buda hastalığın teşhisinin konulmasında gecikmeye yol açar. Bu hastalık maalesef ki son yıllarda cinsel yolla bulaşan hastalıkların en yaygınıdır ve en ölümcülüdür. Hastalık vücutta sinsi bir şekilde ilerlediği için hastanın, hastalığını fark etmesi zaman alabilmektedir. Bu süre zarfında da hastalık sinsice insan bedenini sarabilmektedir. Hastalığın asıl belirtileri kendini 10 Yıl sonra gösterebilir.

AİDS belirtileri; Halsizlik, kilo kaybı, ateş, uzun süren ishal, vücuttaki bezlerde şişme görülen, en belirgin hastalık belirtileridir. Bu virüs vücuda girdikten en az 2 – 3 ay sonra kan tahlilinde kendini göstermektedir.

Cinsel hatalıklar konusunda şunu asla unutmayın, bu hastalıkların hepsi tedavi edilebilir. Yeter ki erken teşhis olsun. İçlerinde en tehlikeli ve ölümcül olanı AİDS’dir. Bazen geç kalınan tedavilerden dolayı ömür boyunca bu hastalıklarla birlikte yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Erken teşhis ile bu hastalıkları kısa sürede atlatabilirsiniz. Bu tip cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en iyi yolu Prezervatif kullanımıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir