Bipolar Bozukluk Nedir Belirtileri nelerdir

Bipolar Bozukluk Nedir?

Halk arasında daha çok Manik depresyon olarak bilinen, Bipolar bozukluk dünya da her 50 kişiden birinde görülen ruh halinin bozulması durumuna verilen isimdir. Bipolar bozukluğu olan kişilerin yoğun şekilde duygu dalgalanmaları görülür. Bir anda duygularında yükselme olabileceği gibi ani çöküşlerde yaşanabilir. Bu belirtiler çoğu zaman kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Bazı insanlar bu iniş çıkışları daha yoğun ve şiddetli yaşarken, bazıları daha sakin şekilde de atlatabilir.

Kimler Bipolar Bozukluğa Yakalanabilir?

Bu rahatsızlık çocuklukta görülen bir hastalık değildir. Genelde erişkin insanların yakalandığı bir hastalıktır. İnsan ömründe en ergen görüldüğü dönem ergenlik dönemidir. Ergenliğin verdiği duygu yoğunlukları içerisinde bir anda insanlar kendilerini Bipolar bozukluk içinde bulabilirler. Bazen bu bozukluk maalesef ki bir ömür boyunca tedavi edilemez ve insanlar ömürleri boyunca bu hastalığın esiri olmak zorunda kalabilirler.

Bipolar Bozukluğa Neler Sebep Olur?

Bir insana hasta tanısını koyabilmek için illa ki şeker, kalp gibi konik bir rahatsızlığa sahip olması gerekmez. Bipolar bozuklukta en az bu rahatsızlıklar kadar önemli bir ruh hastalığıdır. Nasıl ki çoğu hastalıklar genetiksel ya da çevresel faktörler sonucu oluşur, bu hastalıkta diğer hastalıklar gibi pek çok sebepten dolayı oluşabilir. Bu hastalığa yakalanan bir kişi beyninde ki duygu gidişatının normal seyrinden farklı olduğunu zamanla fark edecektir.

Tam olarak bu hastalığa neyin sebep olduğu bilinmemekle birlikte, insanların hayatlarında hiç ummadıkları bir anlarında karşılarına çıkabilen bir rahatsızlık olarak gözlemlenmektedir. Maalesef ki bipolar bozukluk genetiksel bir rahatsızlık olarak da karşımıza çıkmakta ve nesiller boyunca insanların soylarında devam edebilen bir rahatsızlıktır. Bipolar bozukluğa sahip olan kişilerin yakın akraba profili incelendiği zaman, mutlaka yakın çevresinde bu rahatsızlığı geçirmiş ya da geçirmekte olan kişilerin olduğu gözlemlenmektedir. Aile de bulunan alkol ve madde bağımlıları da bir çeşit bipolar bozukluk hastalığına sahip olan kişilerdir. Hastalığın genetik olarak çok etkili bir rahatsızlık olduğu belirlenmiş olsa da, Bipolar bozukluğa sahip insanların çocuklarının bu hastalıktan yüzde kaç oranında etkilendiği daha tam olarak tespit edilebilmiş değildir.

Bipolar Bozukluk Belirtileri

* Çok hareketli olma,

* Çabucak sinirlenme,

* Çok az uyku ile yetinme,

*Kendini herkesten ve her olaydan üstün tutmak, sürekli önemli kişi olma düşüncesi,

*Zihnin yeni ve heyecan verici fikirlerle dolu olması,

*Sürekli konuşma isteği,

*Kontrolsüz şekilde para harcama arzusu,

* Kişiliğine hiç yakışmayan davranışları, her ortamda sergileme eğilimi.

Bipolar bozukluk belirtilerin de Mani; doktorların taşkın duyguları ifade de kullandıkları terimdir. Mani belirtileri ve şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterir. Hipomani denilen, rahatsızlığın ilk evrelerinde daha hafif ve küçük duygu yükselmeleri yaşanması muhtemeldir. Mutlaka bir enerji yükselmesi yaşanır ama bu çok fazla harekete dönüşmeyen, daha sakin bir enerji artışıdır.

Fakat mani dönemine geçildiğinde kişi; sürekli olarak konuşkan, daha atak, girişken, girgin ve atarlı olur ve çoğu zaman çok az uykuya ihtiyaç duyar.

Bipolar bozukluğa sahip olan kişiler depresyonu da diğer duyguları gibi çok daha yoğun ve şiddetli yaşarlar. Bu dönemde ya aşırı uyuma, ya da hiç uyuyamama veya tamamen bitkinlik, enerji azlığı gibi tamamen fiziksel belirtileri, oldukça yoğun bir şekilde yaşarlar. İçlerinde yaşadıkları iç huzursuzluk onların sakin bir şekilde oturmalarına da mani olur. Bipolar bozukluğa sahip kişilerde görülen depresyon belirtileri;

*Sürekli uyku veya hiç uyuyamama,

*Sürekli olarak olaylar karşısında suçluluk duygusu,

*Enerji bitmesi,

*Zevk alma veya ilgi kaybı,

*Dikkat noktalarında dağınıklık,

*Huzursuzluk veya acitasyon halleri,

*Yeme isteğinde artma veya azalma biçiminde değişiklik,

*Ölüm veya intihar düşüncelsine sahip olma durumu.

Karma Dönemi Nedir?

Bipolar bozukluk için aslında en tehlikeli dönemdir. Çünkü aynı anda hasta mani ve depresyonu bir arada yaşar. Bu dönemde tamamen duygular birbirine karışır. Mani etkisi ile çok uçuk şeyler yapmak isterken, depresyon etkisi ile kendini zayıf ve güçsüz hissedebilir. İniş ve çıkışların çok yoğun yaşandığı bir evredir. Karma dönem, kişinin en çok intihar etmeye meyilli olduğu dönemdir. Bu dönemde hasta, yakın çevresi tarafından hiçbir zaman yalnız bırakılmamalı ve sürekli olarak göz önünde bulundurulmalıdır.

Bipolar Bozukluk Zaman içinde Nasıl Gelişir?

Bipolar bozukluğa sahip olan kişilerin Mani ve Depresyon evleri hayatları boyunca karşılarına çıkabilecek olağan yaşam şekilleri gibidir. Genel olarak 8 – 10 kere farklı periyotlarda bu evreleri yaşarlar. Diğer insanlardan çok daha yakındırlar bir mani atağına ya da depresyona. Onun için bu tip bir bozukluğa sahip olan hastaların duyguları çok iyi takip edilmelidir. Her zaman için intihar eğilimleri oldukları unutulmamalı ve yakın çevresi tarafından belli aralıklarla kontrolleri sağlanmalıdır.

Bipolar Bozukluk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bipolar bozukluğa sahip olan bir kişi, bu hastalıktan sadece ilaç tedavisi ile kurtulabilir. Karma dönem yaşanıyorsa, yani hem mani hem de depresyon dönemi çakışmışsa, tek ilaçla hastanın duygu kontrolü sağlanamaz. Böyle dönemlerde hastayı tedavi ve duygularını kontrol altına alabilmek için çift ilaç kullanılabilmektedir.

İlaç tedavisinde ki temel amaç; mani ve depresyon dönemlerini mümkün olduğu kadar aza indirmektir. Hasta çok sayıda mani ve depresyon geçiriyorsa, hastalığın direnci daha çok olacaktır ve tedavi de bir o kadar zorlaşacaktır.

Bilim dünyası Bipolar Bozukluk tedavisinde iki evrenin üzerinde durmaktadır.

1) Akut veya kısa süreli tedavi ve

2) İdâme tedavisi veya koruyucu tedavi.

Akut tedavi de amaç; mani, depresyon ve karma dönemlerinin kısa süreli tedavisidir.

İdâme tedavisin de ki amaç; ilerleyen dönemlerde ki nüksleri önlemek amaçlı olarak tedaviyi mümkün olduğunca uzun tutabilmektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir