Bebeklerde ve yetişkinlerde pişik – Pişiğe ne iyi gelir?

Pişik nedir?

Sıcak havaların etkisi ile daha çok yaz aylarında görülen kırmızı, isilik şeklinde vücutta oluşan döküntülere verilen isimdir. Küçük bebeklerin bezde uzun kalmaları durumunda veya enfeksiyon durumunda bacak aralarında da sıklıkla rastlanan pişik sorunu, müdahale edilmemesi durumunda çok acı veren bir rahatsızlığa dönüşebilir. Bazı insanların ve bebeklerin ciltleri çok daha hassastır. Bu tip cilde sahip olan kişilerin pişiğe yakalanma riski çok daha yüksektir. Sıcaklığın tetiklediği bu cilt rahatsızlığını birde çok asitli idrarda tetiklemektedir. Bazı bebeklerin idrarları çok asitli ve yakıcı özelliğe sahiptir. Bezde azcık kalsa bile hemen isilik oluşmasına neden olabilir.

Pişiğin Sebepleri Nelerdir?

* Bebeklerde çok sık görülen pişik sorunu, aynı zaman da bez kullanmak zorunda olan yetişkin insanlarda da görülmektedir. Bu grupta pişiğin görülmesinin en belirgin nedeni yeterince sıklıkta bezlerin değişmemesi ve idrarlı dokunun tene zarar vererek pişiğe neden olmasıdır.

* Vücutta oluşan çinko eksikliği de pişiğe neden olabilir. Böyle durumlarda çinko takviyesi yaparak pişiğin önüne geçilebilir.

* Mantar ve enfeksiyonel birçok rahatsızlıkta kendini pişik olarak vücutta gösterebilir.

* İrsi bazı hastalıklarda pişiğe neden olabilir.

* Pişik bebeklerde ilk olarak katı gıdaya geçilmesiyle kendini gösterir. Çünkü katı gıdaya geçen bebek, anne sütünden başka besinlerle tanışır ve bu gıdaların asitleri de bebeklerin hassas tenlerine tahrişe yol açabilir.

* Bebeklerde ve bezli yetişkinlerde kullanılan sağlıksız ıslak mendillerde pişiğe neden olmaktadır. Islak mendil alırken, alkolsüz olanlarını tercih etmelisiniz.

* Yetişkinlerde pişiğe neden olan etkenleri sıralayacak olursak; mantar, viral, bakteri ve mikroplar.

Pişik Oluşumunu Engellemek için Neler Yapmalıyız?

Özellikle bebeklerde bez değişimine özel ihtimam gösterilmelidir. Bebeklerin bezleri sık sık değiştirilmelidir. Ayrıca gün içerisinde bezden çıkartarak bacaklarını açık bırakarak, özel bölgelerinin hava almasına da özen gösterilmelidir. Plastik dokuya sahip olan bezler yerine, pamuk dokusu yüksek olan bezleri seçip, almalısınız. Pamuksu dokuya sahip olan bezler pişik oluşumunun önüne geçecektir. Tabi ki o bezleri de uzun süre bağlı olarak bekletmemelisiniz. Bunlara ek olarak ıslak mendik tüketiminde alkolsüz olanları tercih etmelisiniz. Alkollü bezler de pişiğin oluşmasının en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Bebekler genelde çişlerini uykuda iken yaparlar. Bezlerini değişmek için uyanmalarını beklemeyin. Bebek uykuda iken bezini değişerek, hem pişik oluşumunun önüne geçebilirsiniz, hem de bebeği rahatlatarak, daha sağlıklı bir uyku uyumasını sağlayabilirsiniz. Cilt hijyenine dikkat ederek, pişik kremi kullanımını da yaparsanız, daha pişik oluşmadan önleminizi almış olursunuz.

Pişiğe Ne İyi Gelir?

Pişik oluşmadan önlemleri almak aslında en iyi pişik önleme yoludur. Fakat bazen bu yollar yeterli gelmez ve pişik oluşur. Böyle durumlarda almanız gereken önlemleri şimdi sıralıyoruz.

1) Pişik oluşan bölgeyi rahatlatmak için öncelikle ılık su ile yıkamaya başlayın. Sakın ola sıcak su kullanmayın. Çok sıcak su ile bu bölgeyi yıkamanız bebeği rahatlatmaz. Aksine daha çok canının yanmasına neden olur. Fakat ılık su ile yapılacak ilk müdahale bebeğin acısının geçmesine ve rahatlamasına imkan sağlayacaktır.

2) Banyodan sonra bebeğinizin altını iyice kurulayın ve açık bırakarak biraz olsun hava almasını sağlayın. Kuru bir şekilde hava ile teneffüs etmesi pişik olan bölgeye çok iyi gelecektir.

3) Bebeğinin pişik olan bölgesine önce pişik kremi sürün ve acısını hafifletin. Acısı hafifleyen bebeğiniz sakinleşecektir.

4) Kremden sonra o bölgeye pudra dökerek, yeniden pişik oluşmasının önüne geçin. Pudra o bölgenin kuru olmasını sağlayacaktır.

5) Tam olarak hijyenini sağladıktan sonra pamuklu bir bezle altını bağlayınız.

6) Bebeğinizin pişiği geçene kadar ıslak mendil kullanımına son veriniz. Sadece belden aşağısını yıkayarak, kurulayın. Sonra da havalandırıp, yukarıda sıraladığımız gibi önce krem, sonrada pudralı müdahale ile bebeğinizi rahatlatın. Sonrada bezini sarın. Zaten bu şekilde yapılan bir bakımdan sonra 1 – 2 gün içerisinde pişik tamamen iyileşecektir.

Bu yukarıda size bahsettiğimiz normal, her bebekte görülen pişiklerde uygulanan yöntemlerdir. Bunun dışında oluşan ve uzun süreli olarak tedavi olamayan pişiklerde ise mutlaka, bir dermatologdan yardım almalısınız. Onun size önereceği tedavi yöntemi ile pişikten kurtulma yolunu izlemelisiniz.

Pişik Tedavisinde Bitkisel Yöntemler

Zeytin Yağı Tedavisi; Halk arasında halis zeytinyağı olarak bilinen saf zeytinyağını, pişik olan bölgeye masaj yaparak sürünüz. Bu müdahaleyi birkaç kere tekrarladıktan sonra pişiğin kendiliğinden yok olduğunu göreceksiniz.

Lavanta Yağı Tedavisi: Bebeklerin ciltleri oldukça hassas bir yapıya sahip olduğu için, 1 damla lavanta yağını suda incelterek bebeklere sürmenizi tavsiye ederiz. Hem pişik tedavisine iyi gelecektir, hem de bebekleri rahatlatacak ve daha kolay uykuya girmelerinde etkili olacaktır. Lavanta yağını masajla sorunlu olan bölgeye uygulamalısınız.

Pudralı Tedavi: Pudra en doğal pişik korunma yoludur. Aslında daha pişik oluşmadan kullanmaya başlarsanız, pişik oluşumunun da önüne geçmiş olursunuz. Sadece çocuk ve bebeklerde değil, yaşlı insanlarda da pişik oluşumunda ilk tercih edilen tedavi şekli pudradır.

Vazelin Tedavisi: Birçok cilt sorununa iyi gelen vazelin krem, mısır nişastası ile karıştırılarak, pişik olan bölgeye uygulandığı zaman pişiğin kısa sürede iyileşmesine olanak sağlamaktadır. Pişik tedavisi için oldukça etkili ve başarılı bir yöntemdir.

Yoğurt Tedavisi: Daha çok yetişkin insanlarda görülen, sıcak ve terleme sonucu oluşan pişiklerde uygulanır. Vücudun pişikli bölgesinin ateşini alır ve daha çabuk iyileşmesine imkan sağlar.

Hindistan Cevizi Yağı Tedavisi: Pişik oluşumu gerçekleşen bölgeye günde 2 defa masalı kürler şeklinde uygulanmalıdır. 2 Gün sonra pişik olan bölgenin tamamen iyileştiğini göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir