Basur Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir? Hemoroid’e İyi gelen yiyecekler

Hemoroit adıyla bilinen Basur hastalığı, beslenme programlarıyla kontrol edilebilen bir rahatsızlıktır. Fakat daha çok cerrahi müdahale gerektirebilir. Makat bölgesinde gerçekleşen bu hastalık varis gibi zamanla genişleyebilmektedir. Basur 2’ye ayılır ve birincil ve ikincil basur olarak adlandırılır.

Birincil Basur

Sık görülen bir basur çeşididir. Makat bölgesinde yer alan toplardamarın hastalığı olarak adlandırılır ve anüs bölgesinde yer alır. Görülme yaşı ise 25 ile 30 yaş aralığıdır.

İkincil Basur

Kan akışının toplardamarlarda engellenmesi sonucunda ortaya çıkar. Örneğin siroz hastalığı bulunan bir kişide de ikincil basur görülebilmektedir.

Basur Belirtileri

Hastalığın başlangıç evresinde sadece makattan kan gelirken daha sonraki dönemlerde kanamaya dışkılamadan sonra oluşan şişlik durumu da eşlik etmektedir. Basur hastalığı ilerledikçe bu şişlikler artar ve artık makat sürekli olarak ıslak olur. Bunun sonucunda da sık sık kaşıntılar ve yakınmalar meydana gelir.

İlk belirti olarak makat bölgesinde meydana gelen kanama en çok görülen belirtiler arasındadır. Bu belirti ile hızlı bir şekilde doktora başvurulması gerekmektedir. İltihaplanma durumu da basurun bir diğer belirtisidir. Genişlemiş olan toplardamarlarda oluşmaktadır. Bu durumda basur memeleri genişleyerek şişmektedir.

Dışkılama durumunda kişinin acı çekmesi de basurun belirtileri arasındadır. Başlangıçta basurun kanamaları az da olsa kanamanın her dışkılamada görülmesi durumunda kansızlık ortaya çıkabilir. Bununla birlikte tuvalete çıktıktan hemen sonra tekrar tuvalete çıkma isteği hissedilebilir.

Kaşıntı da basurun bir diğer belirtisidir. İç basurun neden olduğu bu belirti ile birlikte şişen damardan mukus benzeri bir sıvı sızabilir ve ciddi kaşınmalara neden olabilir. Kaşıntıyla birlikte görülen ağrılar da Basur belirtileri arasındadır.

Kanama da bir diğer basur belirtileri kategorisinde incelenebilir. Basurun sonucunda tuvalete çıkıldığında dışkının üzerinde ya da iç çamaşırda kanama görülebilir. Çünkü basınca dayanamayan ve zamanla şişen damarlar, çok hafif bir zorlama ile kanayabilmektedir.

Tedavi Yöntemleri

Hastaya ilk olarak düzenli dışkılama tavsiye edilir. Bu durumda dışkılar bağırsak içinde daha az süre kalır.

Ayrıca basurdan kurtulmak isteyenler ciddi anlamda beslenmesine de dikkat etmelidir. Daha çok baharatlı ve acı besinler tüketmemelidir. Sindirim sistemine zarar verecek yiyeceklerden de uzak durmalıdır.

Basur olan hastalarda eğer kabızlık da görülüyorsa lanolin ya da vazelin sürülebilir. Bunun yanında sıcak oturma banyoları, basur hastalığına çok iyi gelmektedir.

Cerrahi yöntemler de tercih edilebilir. Basur memelerinin çıkarılması için hastaya sıvı azot tedavisi uygulanmaktadır. Daha çok büyümemiş basurlarda etkili olan bu tedavi ile hastaneden aynı gün çıkabilirsiniz. Sızısız ve ağrısız bir yöntemdir. Tek yan etkisi ise birkaç gün ishal olabileceğinizdir.

Basura İyi gelen yiyecekler hangileridir?

Basuru olan kişiler uzmanların önerdiği bir takım yiyecekleri tüketmelidir. Bu sayede hastalığın etkileri azalabilir ve basur belirtilerini de kontrol altında tutabilirsiniz.

İlk öneriler kefir ve yoğurt tüketimidir. Bu ürünler bağırsaklarda yer alan gıdaların sindiriminde iyi bakterilere destek olmaktadır. Ayrıca bağırsaklardaki iyi bakteriler arttığında midede hazımsızlık sorunu da ortadan kalmış olur.

Basura iyi gelen yiyecekler olarak bol bol meyve ve sebze tüketimlerinin de yapılması gerekiyor. Çünkü basurun belirtilerinden olan ağrı ve kanamalara karşı taze meyve-sebzeler bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve sindirim sistemine de destek olmaktadır.

Bu süreçte tahıl tüketimi de çok önemlidir. Özellikle de kepekli tahıllar ve içeriğindeki proteinler sayesinde sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanızı sağlar ve düzenli olarak tuvalete çıkarır. Bu konuda kepek ekmeği, kahverengi pirinç, yulaf ezmesi ve tam buğday ekmeği tüketilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir