Bahar Aylarında en sık görülen hastalıklar ve sebepleri

Bahar ayları, doğanın uyanışı olduğu gibi insan bedeninin de uyanışıdır. İklim tamamen yenilenme hazırlığına girerken, insan bedeni bu yeniliğe adapte olana kadar geçen sürede savunmasız kalır. Buda doğal olarak hastalıkların gelmesine yol açar. Özellikle küçük çocuklar ve bebekler bahar mevsiminde çok çabuk şekilde hastalanırlar.

Bahar aylarında çocuklarda ve büyük insanlarda en sık görülen rahatsızlıklar; alerji, döküntü, üst solunum yolu enfeksiyonları, ishal ve krup hastalığıdır. Bahar mevsiminde en çok sağlığına dikkat etmesi gereken hasta grubuna gelecek olursak, onlarda kronik rahatsızlığı olan kişilerdir. Özellikle kronikleşmiş astım ve bronşit hastalarının kendilerini bu dönemde çiçek polenlerinden olabildiğince uzak tutmaları gerekmektedir.

Kış boyunca güneşe ve D Vitamine hasret kalan insan bedeni, havaların ısınması ile birlikte güneşi arzular ve savunmasız bir şekilde güneş altında yapılan uzun yürüyüşlere kendini teslim eder. Oysa ilkbaharda karşılaştığımız ısınan hava aldatıcı ve yanıltıcıdır. Bu havalarda kısa sürede hastalıklarla ve mikroplarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle küçük çocuklar, bebekler ve yaşlı insanlar bu mevsimde uzun solukla olarak dışarıda zaman geçirmemelidirler.

Bahar başlangıcı olarak kabul edilen, ilkbaharın ilk günleri çocuklarda bronşiolit astıma yol açabilmektedir. Bu hastalığın ilk belirtileri; burun tıkanıklığı, nezle sonrasında ise öksürük, balgam, hırıltı ve son olarak da nefes darlığına kadar ilerleyen bir periyoda sahiptir. Bahar hastalıklarını sıralayacak olursak;

Bahar Hastalıkları

1) Alerjik Nezle,

2) Gribal Enfeksiyon,

3)Alerjik Astım,

4) Tansiyon oynamaları,

5) Sinüzit ve Migren,

6)Mide ve bağırsak rahatsızlıkları,

7) Eklemler de şiddetli ağrılar,

8) Kronik rahatsızlıkların tetiklenmesi.

Özellikle Nisan ve Haziran ayları arasında kalan günlerde insanlar çok daha dikkatli hareket etmelidirler. En çok rahatsızlıkların görüldüğü mevsim kış, sonrasında da ilkbahar mevsimidir. İnsanlar yaza adaptasyon dönemi olan İlkbahar mevsimi bazen güneşi ile de açan çiçekleri de aldatıcı olabilir. Dışarıda ki güneşe aldanıp, çok ince kıyafetlerle dışarı çıkmak, hastalıkların en önemli nedenini oluşturmaktadır. Bu mevsimde insanlar biraz daha hazırlıklı davranmalı ve dışarı çıkarken, henüz yaz mevsiminde olmadıklarını akıllarına getirerek, mutlaka kalın giysilerde yanlarında bulundurmalıdırlar.

Bahar Mevsimi Hastalıklarının Sebepleri

Doğal olarak bu mevsimde hastalıkların daha çabuk yaygınlaşmasında ki en önemli sebep, güneşin yanıltıcı olmasıdır. Güneşe aldanarak ince kıyafetlerle dışarı çıkan bir insan bir anda kış soğuğu ile karşılaşabilir. Çünkü bahar mevsimi değişken bir yapıya sahiptir. Bir anda yazı yaşarken, birkaç saat içinde sizi kışa geri döndürebilir. Bu ani hava değişikliklerine karşı her zaman hazırlıkla olmalısınız ve ona göre de önlemlerinizi mutlaka almalısınız.

Ayrıca Bahar mevsiminde alerjik rahatsızlığa sahip olan kişilerin en büyük sıkıntısı polenlerdir. Polenlerin hava da uçuştuğu bir mevsimi yaşarken, insanların alerjik rahatsızlıklarının önüne geçmeleri hiçte kolay olmamaktadır. Polenlerin havada en yoğun şekilde görüldüğü aylar; Nisanın başı iti barıyla başlar, Mayıs ve Haziran ayının ortalarına kadar devam eder. Bu dönemde insanlar resmen bir polen saldırısı altındadır. Özellikle de alerjik rahatsızlığa sahip olan kişiler, bu dönemi sürekli olarak; göz yaşarması, burun akıntısı veya tıkanması, gözde ve burun çevresinde kızarıklık ve nefes darlığı gibi sorunlarla geçirmek zorunda kalırlar. Bu mevsimlerde bir yerden başka bir yere gitmek için yürümek yerine araba gibi araçları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede polenlerin size ulaşması biraz daha zorlaşacaktır. Evinizi havalandırmak için günün en rüzgarsız saatlerini seçiniz. Bu sayede polenlerin evinize girmesinin de önüne geçmiş olursunuz.

Bahar Hastalıklarından Korunma Yolları

İlk olarak dikkat etmeniz gereken nokta, baharla birlikte gelen rahatsızlıkları önemsemek olmalıdır. Çünkü bahar mevsiminde kendini gösteren halsizlik, iştahsızlık ve eklem ağrıları devamında size kronik bir rahatsızlık getirebilir. Bunu yaşamak istemiyorsanız, ilk olarak bedeninizi çok iyi şekilde dinleyin ve önlemlerinizi ona uygun şekilde alınız.

* Enerjinizi Doğru Kullanın

Bahar mevsimi insan enerjisinin en çok düştüğü aylardır. Bu aylarda enerjinizi yüksek tutabilmek için öncelikle enerjinizi doğru kullanmayı öğrenmelisiniz. Nasıl mı? Çalışma ve dinlenme zamanlarınızı bir periyoda bağlayınız. Kısa süreli çalışmaların ardından kısa süreli dinlenme aralıkları ayarlayarak, enerjinizi tam olarak tüketmeden dinlenmeye geçin. Enerjinizi yüksek tutabilmek için bol bol sıvı tüketimi sağlayın. Bu sıvı özellikle su olursa çok daha fazla enerji sağlayacaktır. Buna ek olarak kahve, siyah çay ve sigara gibi bağımlılık yapan alışkanlıklardan uzak durun. Kahve ve çay da enerjinizin çabuk tükenmesine yol açacak içeceklerdendir. Bu mevsimde özellikle daha çok su ve bitki çaylarından destek alarak enerjinizi yüksek tutma yolunu izleyiniz.

* B Vitamini Kullanımı ve Taze Meyve, Sebze Tüketimine Ağırlık Verin

Bu geçiş dönemini hastalıklara yakalanmadan atlatabilmek için en büyük desteği; B vitamini takviyelerinden ve taze sebze, meyve tüketiminden alabilirsiniz. B Vitamininiz çok düşükse, doğal takviyelere ek olarak doktorunuzun size yazacağı B Vitamini kapsülü veya iğnesini de kullanarak, bu dönemde çok daha güçlü ve enerjik olabilirsiniz. Bahar ayında pazarlarda sebze ve meyvelerde artacaktır. Bu meyve ve sebzeleri de sıkça kullanarak, geçiş döneminde güçlü olabilirsiniz.

* Egzersizden Destek Alın

Bahar ayı zaten yorgunluk ayı olarak düşünmeyin. Kendinizi çok yorgun hissedeceğiniz bu ayda da en önemli enerji kaynağınız egzersiz olacaktır. Yapacağınız egzersiz hareketleri veya tempolu yürüyüşlerle, vücudunuzda ki yorgunluğu atacağınız gibi terleyerek de toksinleri bedeninizden çok daha kolay bir şekilde atmış olacaksınız. Egzersiz hareketleri ve yürüyüş, aynı zaman da kan dolaşımınızı da hızlandırarak, sizin yaz temposuna geçişinizi de kolaylaştıracaktır.

Bahar mevsimi her ne kadar hastalıklara en kolay yakalanma zamanı olsa da, o hastalıklarla mücadele etmek ve onları yenmek de yine sizin elinizde olan seçeneklerdir. Sağlıklı bir yaşamın temelinde önce insanın kendi bedenini tanıması ve ona göre önlemler alması olguları yatar. Her zaman doktorların söylediği sağlıklı beslenme ve egzersiz programlarına uyma kuralı, Bahar hastalıklarından kurtulmak içinde uygulanması gereken önemli bir yoldur. Bu yolları izleyerek, bahar mevsiminde ki geçiş sürecini çok daha kolay ve hastalıklardan uzak şekilde atlatabilme olanağına sahip olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir