Astım nedir? Astım Kalıtsal mıdır? Nasıl Tedavi Edilir?

Astım hastalığı kronik bir solunum yolu rahatsızlığıdır ve havayolunun daralmasıyla kendini gösterir. Tekrarlayabilen nefes darlığı, öksürük, göğüste baskı hissi ile de kendini gösterebilen bu hastalığın erken teşhisi de önemlidir.

Astım nedenleri olarak alerjenler, sigara dumanı, kimyasal maddeler, hava kirliliği, bir takım ilaçlar ve kalp hastalıkları bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda dünya üzerinde 300 milyona yakın kişinin astım hastası olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çocuklarda da kronik bir hastalık olarak kendini gösterir.

Astım Kalıtsal mıdır?

Birçok hastalıkta olduğu gibi astım hastalığında da kalıtım rolü yer alır. Anne ya da babası astım hastası olan kişilerde bu hastalığa yakalanma olasılığı, astım hastası olmayanlara göre elbette daha fazladır. Çevresel faktörler de bu hastalığın gelişiminde çok önemlidir.

Genetik olarak yatkınlığı olan kişilerde solunum yoluyla alınan ve astımı tetikleyebilen çevresel faktörlerin de ortaya çıkmasıyla birlikte astım görülebilmektedir. Genlerin etkileşimi söz konusu olduğu için astım kalıtsal mıdır sorusuna verilecek yanıt ‘Evet, çoğu zaman kalıtsaldır’ şeklinde olabilmektedir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Uygun tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınabilen bir hastalık olduğunu söyleyebilir. Bu tür tedavilerdeki amaç ise hastalığın en az oranda ilaç ile kontrol altına alınması ve hastaya daha kaliteli yaşan sunulmasıdır.

Astım ilaçlarının rahatlatıcı ve kontrol edici ilaçlar olarak incelemek gerekiyor. Kontrol edici ilaçlar hastalığın kontrol altında tutulmasını sağlar ve belirli atakları önlemeye yarar. Ayrıca uzun süre kullanılması gerekmektedir. Rahatlatıcı ilaçlar ise vücuda hızlı bir etki yapar ve havayollarını genişletmektedir. Günümüzde daha çok solunum yolu ile alınan ilaçların kullanılması öneriliyor. Çünkü bu ilaçların yan etkisi daha azdır.

Astım tedavisi konusunda sadece ilaç tedavisinin yeterli olmadığını da söyleyebiliriz. Uzman doktorların astımı tetikleyen durumlara karşı tedavi planları uygulaması beklenebilmektedir. Ayrıca astımlı hastanın eğitilmesi ve astımın tam kontrol altına alınabilmesi ile birlikte hastanın yaşam kalitesinin artması beklenmektedir. Astım belirtileri görüldüğünde erken teşhis ve tedavi yöntemlerine başvurulması gerektiği bilinmelidir. Sonraki süreçte ise daha rahat ve kaliteli bir yaşam sürülebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir