Aile hekimliği randevu nasıl alınır? Aile hekimi sorgulama çalışma saatleri?

Aile hekimliği uygulamasına geçildikten hemen sonra, aile hekimliği randevu sistemi de ülkemizde kullanılmaya başlanmıştır. Bu sistemin pratikte hastalara ve sağlık personeline büyük kolaylıklar sağladığı inkar edilemez bir gerçektir.

Geçmişte sağlık ocağı olarak nitelendirilen sağlık kuruluşları, günümüz de Aile hekimliği olarak kullanılmaktadır. Bu binalarda sistem tamamen değiştirilmiştir. Her mahalle için belirlenen bir hekim bulunmaktadır. Bu hekim sizin aile hekiminiz olarak atanmıştır. Fakat isteğe bağlı olarak aile hekiminizi değiştirebilirsiniz. Ya da misafirliğe gittiğiniz bir yerde kendi tercihinizle istediğiniz bir aile hekimine muayyene olabilirsiniz. Bu muayenenin gerçekleşmesi içinde en pratik yolla, Aile hekimliği randevu sisteminden destek almalısınız.

Aile Hekimliği Randevu Alma Sistemi

Aile hekimliğinden randevu almak için iki ayrı yoldan yararlanabilirsiniz. Bu iki yol; telefonla randevu alma ya da internet üzerinden randevu alma yollarıdır. Her iki yolda son derece basit ve pratik yöntemlerdir.

Telefonla Randevu Alma: Türkiye’nin her yerinden 182 çağrı merkezini arayarak, istediğiniz hastaneye ve hekime randevu alabilirsiniz. Bu şekilde randevu alırken ilk olarak TC kimlik numaranızı çağrı merkezi genel merkezinde ki yetkiliye vermelisiniz. TC kimliğinizle size uygun gün ve saate bir randevu oluşturulacaktır. Oldu ki randevu almak istediğiniz doktor o zaman da uygun değil, o zaman başka bir hekime yönelebilirsiniz. Bu konuda çağrı merkezinde görevli olan arkadaşlar size yardımcı olacaklar ve uygun hekimlerin listelerini size sunacaklardır. Size sunulan listeden bir doktoru değil de ille de kendi doktorunuzu isterseniz, o zaman doktorunuzun randevu listesinin ne zaman uygun olduğunu öğrenip ona göre bir randevu oluşturabilirsiniz. 182 Üzerinden yaptığınız tüm görüşmeler kayıt altına alındığı için hiç problemsiz bir şekilde randevunuz oluşturulacaktır.

İnternetle Randevu Alma: http://www.hastanerandevu.gov.tr/Randevu/ Vermiş olduğumuz link internet başvuruları için Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu internet sitesinin sayfasıdır. Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra karşınıza TC. Kimlik Numarası, parola gibi sorular gelecektir. Eğer daha önce hiçbir girişiniz olmadıysa, siteden ilk kez faydalanacaksanız, Yeni Üye Kaydı ile işe başlamalısınız. Yeni Üye Kaydı yapılırken belirleyeceğiniz parola, sizin artık İnternet randevuları için kullanacağınız sürekli parolanız olacaktır. Yeni kayıt veya Parolasını unutan kişilerin doldurması gereken form da bulunan sorular;

1 – TC kimlik numaranız,

2 – Adınız,

3 – Soyadınız,

4 – Cinsiyetiniz,

5 – Doğum yeriniz,

6 – Doğum tarihiniz,

7 – Baba adı,

8 – Anne adı,

9 – Cep telefonu numaranız,

10 – Sabit telefon numaranız,

11 – E posta adresiniz,

12 – Tekrar e posta adresiniz,

13 – Parolanız ( başka yere not edin),

14 – Tekrar parolanızı girin.

Sürekli olarak internet randevusu alırken aynı parola kullanılacağı için parolanızı kaybetmemeniz kendi menfaatinize olacaktır. Aksi taktir de yukarıda saydığımız maddelerin hepsini yeniden yanıtlarsınız ve yeni bir parola oluşturma yoluna gidersiniz.

MHRS Hasta Randevu Nedir?

MHRS hasta randevu sistemi Sağlık Bakanlığının yukarda bahsettiğimiz randevu alma yollarının tamamına verilen isimdir. Bu sistemden faydalanarak, ister Aile hekimliklerinden, isterseniz de Türkiye genelinde bulunan tüm Kamu hastanelerinden randevu alabilirsiniz. TC Kimlik numarasına sahip olan tüm Türk vatandaşları bu sistemden yararlanabilmektedir.

182 MHRS Çağrı merkezinden randevu almak, internet randevu sistemine göre biraz daha kullanışlıdır. Neden mi? Bu sistemde karşınıza çağrı merkezinde bulunan canlı bir yetkili bulunmakta ve tüm sorularınıza sesli olarak cevap vermektedir. Hekimler hakkında ulaşmak istediğiniz tüm bilgilere bu sayede çok daha kolay bir şekilde ulaşma imkanınız bulunmaktadır. Bugün Türkiye’nin tamamı MHRS hasta randevu sistemine geçmiştir. Yani doğu, batı fark etmeksizin Türkiye de istediğiniz Kamu hastanesi veya Aile hekimliğine gitmek için bu randevu alma sisteminden yararlanabilirsiniz.

Randevu sistemi ile alanın sıralar, size hastane ortamında da büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Randevu saatinizden 10 – 15 dakika önce hastanede olup, giriş işleminizi gerçekleştirmeniz için yeterli olacaktır. Bu sistem sayesinde geçmişten günümüze kadar süre gelen, hastane önlerinde görülen uzun kuyruklar ve kalabalıklar tamamen son bulmuştur. Çünkü hastaların % 80’i bu sistemi kısa sürede benimsemiştir ve hastane randevusu oluşturmadan, ne aile hekimliğine, nede hastanelere gitmemektedir. Bu sayede kamu hastanelerinin yükü de oldukça azalmıştır.

Kamu hastanelerinin yükünün azalmasında aynı zaman da açılan Aile hekimliklerinin de rolü çok büyük olmuştur. Artık ufak tefek soğuk algınlığı, nezle ve benzeri hastalıklar da insanlar ilk olarak Aile hekimliğinin kapısını çalmaktadır. Aile hekimlik sisteminin ülkemizde kısa sürede yayılması Kamu Hastaneleri kadar özel hastanelerinde eskisi kadar kalabalık olmasının önüne geçmiştir.

Son birkaç yıldır uygulanan Aile hekimliği ve randevu alma sistemleri, Sağlık dünyasında yeni bir çağın açılması gibi olmuştur. Tam bir devrim niteliğinde olan bu yenilikler, tamamen hastaların daha sağlıklı bir ortamda muayyene olmalarını sağlamak için Sağlık Bakanlığınca sunulan hizmetlerdir.

Aile hekimi sorgulama çalışma saatleri?

Randevu alma sisteminde Aile hekiminizin 2 haftalık ya da 1 aylık çalışma saatlerine ve boş randevu saatlerine ulaşabilirsiniz. Bu sayede size en uygun olan saati seçebilir ve o saate de randevunuzu oluşturabilirsiniz.

https://www.ailehekimligirandevu.gov.tr/Vatandas/

Yukarı da vermiş olduğumuz link ile Türkiye’nin her yerinden Aile hekimi randevusu oluşturabilirsiniz. Burada karşınıza çıkacak olan Yeşil Renkli saatler, doktorların boş saatleridir. Yani randevu almaya uygun olan saatlerdir. Bu yeşil renkte ki saatleri tıklayarak, size en uygun olan zaman dilimini seçebilir ve o zaman dilimine bir randevu oluşturabilirsiniz.

Aile Hekiminin Görevleri Nelerdir?

Kişilerin rahatsızlıklarında ilk tanıyı koymak ve acil müdahale durumlarında ilk müdahaleyi yapmak Aile hekimliğinin görevleri arasındadır. Bir aile hekimi kendisine kayıtlı olan hastaları bir bütün olarak almalı ve gerekli tedavileri uygulamalıdır. Aynı zaman da aile hekimleri sağlıkla alakalı olarak hastalarına rehberlik yapma görevine de sahiptirler. Nasıl mı? Anne ve çocuk sağlığı, Aile planlaması gibi konularda da hastalarını bilinçlendirmeli ve ön bilgi vermelidir. Bu da Aile hekimlerinin önemli görevlerinden bir tanesidir. Kişilerin yaş gruplarına göre izleme ve taramaları gerçekleştirmelidir. Örneğin belli yaş üzerinde olan kadın veya erkeklerin kanser taramalarını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Hastalarının periyodik sağlık muayenesini yapmak, kendisine kayıtlı olan hastaların en az senede 1 kere sağlık kayıtlarının güncellemesini yapmak da görevleri arasında yer almaktadır. Yaşlı ve yatalak hastaların evde tedavilerinin yapılması esnasında, koruyucu sağlık hizmetini sunma görevi de Aile hekimlerinin vazifesidir. Artık yatalak ve çok yaşlı hastalar hastanelere götürülmeden eve gelen sağlık personelleri tarafından kontrolleri sağlanmaktadır. Müdahalenin hastanede yapılması gerektiği durumlarda ise Aile hekiminin gözetimi altında hasta, hastaneye ambulansla taşınmaktadır. Aile hekimleri aynı zaman da kendi bünyelerinde yer alan, aile sağlığı merkezini de yönetmekle yükümlüdür. Doğal olarak personeli denetlemek ve hizmet dahilinde yer alan görev dağılımları için eğitim vermekle de yükümlüdürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir